Wiele zalet nauczania gry na intrumencie

Wiele zalet nauczania gry na intrumencie

Edukacja na Dolnym Śląsku

Nauczanie gry na instrumentach jest bardzo popularne wśród dzieci. Rodzice chętnie widzieliby swoje dziecko jako profesjonalnego muzyka, lub chociaż człowieka grającego hobbystycznie. Oczywiście nie ma nic złego w takich marzeniach. Ważne jest jednak by podejść do lekcji gitary czy nauczania gry na innym instrumencie z głową. Dzieci chętnie poddają się woli rodziców i chodzą na dodatkowe zajęcia po szkole, jednak by z lekcje były dla dzieci prawdziwą radością istotne jest by dać dziecku szansę na wypowiedzenie się w kwestii zajęć dodatkowych. Jeżeli dziecko będzie miało możliwość wyboru instrumentu na którym chciałoby grać czy też wyboru śpiewu w ramach zajęć pozalekcyjnych, z pewnością chętniej będzie na takie zajęcia uczęszczało i więcej się na nich uczyło. A to zaprocentuje nie tylko umiejętnościami gry na wybranym instrumencie, ale także dodatkowymi zdolnościami.

Zalety gry

lekcje skrzypiecSzkoła muzyczna może być bezpiecznym i dobrym sposobem na wyleczenie dziecka z chronicznej nieśmiałości. Jeżeli szkoła zapewnia dużą ilość koncertów i popisów muzycznych dla uczniów dziecko szybko nauczy się radzić sobie ze stresem, a trema stanie się dla niego sposobem motywacji do osiągania lepszych wyników, a nie tylko uczuciem paraliżującego przerażenia. Szkoła muzyczna to także dobra lekcja wytrwałości i pokonywania trudności i własnych ograniczeń.

Badania socjologów i psychologów pokazują, że osoby, które uczą się gry na instrumencie mają większą zdolność koncentracji i lepiej pracują w hałasie. Ponadto szybciej przyswajają języki obce, a w przypadku dzieci także szybciej uczą się czytać i mają bogatsze słownictwo. Nauka gry na instrumencie jest zatem zajęciem, które rozwija wszechstronne umiejętności, potrzebne podczas wykonywania rozmaitych zawodów jak i przydatnych w życiu codziennym.

Wybór miejsca nauczania

W przypadku gdy zdecydujemy się już na lekcje gitary, możemy zdecydować się na zajęcia indywidualne w domu lub na zajęcia w szkole muzycznej. W przypadku zajęć indywidualnych ważne jest posiadanie własnego instrumentu, tak by dziecko miało na czym ćwiczyć grę oraz by lekcje pianina mogły odbywać się w domu. Gdy zdecydujemy się na szkołę muzyczną, mamy pewność, że nasze dziecko ma kontakt z rówieśnikami, a zaplecze szkoły muzycznej umożliwia grę na dowolnym instrumencie bez konieczności nabywania go. Nie każdy ma bowiem w domu pianino lub harfę i nie każdego stać na zakup takiego instrumentu. Jeżeli chodzi o ćwiczenie gry na instrumencie, większość szkół pozwala uczniom na bezpłatne korzystanie z instrumentów szkolnym na miejscu, lub (w przypadku mniejszych instrumentów) na ich wypożyczenie.

Ceny szkół muzycznych we Wrocławiu wahają się od 100 do 300 złotych miesięcznie za zajęcia, głównym czynnikiem decydującym o wysokości kosztów jest wiek uczestnika, rodzaj instrumentu, a także to czy zajęcia mają charakter indywidualny czy grupowy.

Podobne

Zostaw Komentarz

Search

Back to Top