Najpiękniejsze trasy rowerowe na Dolnym Śląsku
Obiekty na Dolnym Śląsku 4 grudnia 2015Jednym z najbardziej urokliwych zakątków Dolnego Śląska jest Kotlina Jeleniogórska – to region często i chętnie odwiedzany przez licznych turystów nie tylko z okolicy, nie tylko z Polski, ale z całego świata.
Niezapomniane widoki
Karkonosze są górami bardzo starymi – ponieważ przez stulecia były poddawane erozji, ich szczyty są płaskie i szerokie. Nie przypominają zupełnie poszarpanych grani Tatr ani nawet niskich, choć skalistych Pienin. Wejście na szczyt bywa trudne, niektóre szlaki są wymagające, ale widok, jaki rozpościera się z góry pozostaje w pamięci na zawsze.
Sam region jest miejscem o bardzo ciekawej budowie geologicznej i historii, co widać także po charakterystycznych rysach architektonicznych. Wszystko to sprawia, że zwiedzanie Kotliny Jeleniogórskiej, od południowego zachodu opasanej masywem Karkonoszy z królującą nad nimi Śnieżką dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ukształtowanie terenu natomiast nie pozwoli się nudzić żadnemu rowerzyście.
Popularne trasy rowerowe
W tym regionie przecinają się międzynarodowe szlaki turystyczne ER 2 – „Szlak Liczyrzepy”, ER 6 – „Szlak Doliny Bobru” oraz ER 7 – „Szlak Pogórza Izerskiego”. Wiele tras wytyczono również w okolicy samej Jeleniej Góry. Trasy są bardzo zróżnicowane – najkrótsza ma nieco ponad osiem kilometrów, najdłuższe – po sześćdziesiąt. Niemal wszystkie zaczynają się i kończą w Jeleniej Górze i prowadzą przez okoliczne miejscowości, skąd można podziwiać malownicze widoki Karkonoszy i roztaczających się wokół wzgórz.
Nawet na krajoznawcze zwiedzanie na rowerze rowerzysta powinien się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt, zarówno dla swojego środka lokomocji, jak i dla siebie. Jazda po górach bez kasku czy ochronników kolan i łokci w razie wywrotki może skończyć się bardzo nieprzyjemnie. Dowiedz się więcej tutaj >>
Szczególnie polecamy trasę numer 11 – „Góry Izerskie. Długość trasy wynosi 29,8 km, więc zadowoli profesjonalistów, a amatorzy jednośladów również powinni dać radę. Zaczyna się w Szklarskiej Porębie, skąd prowadzi w Góry Izerskie. Dalej przez Kopaniec, Piastów i Wojcieszyce dociera się do Jeleniej Góry. Izery leżą na pograniczu polsko-czeskim. Są nieco niższe niż Karkonosze, podobnie łagodne. Są niezwykle stare, toteż mają ciekawą budowę geologiczną – można tu spotkać prastare gnejsy. Najwyższy szczyt Izerów to Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.).
Zostaw Komentarz