Przyczyny nadużywania alkoholu

Gabinety lekarskie, Medycyna

Przyczyny nadmiernego spożywania alkoholu

Przyczyn może być bardzo wiele. Jednak według wielu specjalistów skłonność do nadmiernego picia wynika z problemów osobistych. Pracy, której oddajemy się w bardzo dużym stopniu powoduje, że nasze życie rodzinne powoli przestaje istnieć. Nie mam czasu na rozmowy, a co gorsza na wychowywanie wspólnie z partnerem/partnerką swojego dziecka.

Kogo można nazwać alkoholikiem?

Inną sprawą, która może doprowadzić do alkoholizmu jest depresja oraz stres, co jest wywołane napiętą sytuacją w pracy. Bardzo często się zdarza, że jesteśmy ofiarami mobbingu w pracy. Pamiętajmy, że nasi przełożeni nie mają prawa wywierać ciągłej presji w pracy. Powinni zauważyć jakie są nasze maksymalne możliwości. Jeżeli jednak tego nie widzą, to nasza sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Najlepszym sposobem jest zmiana pracy. Aczkolwiek nie jest to najłatwiejsza opcja. W Polsce ciężko o pracę, przez co sami skazujemy się na los z depresją. W wyniku takich problemów zawodowych ludzie po pracy idą na drinka, bądź dwa. Po dłuższym czasie picie po pracy staje się normalną częścią dnia. Może to spowodować wejście w nałóg zupełnie niezauważalnie. Warto pamiętać, że alkoholizm to choroba, która charakteryzuje się tym, że chory musi np. co dwa dni wypić piwo lub inny trunek. W społeczeństwie występuje przekonanie, że alkoholik to osoba, która pije ciągle i dużo. Nie jest tak. Oczywiście tego typu osoba też jest alkoholikiem. Jednak są nimi też ludzie, którzy systematycznie muszą się napić obojętnie jakiego trunku z procentami.


Leczenie alkoholizmu

by-a-beer-1174747-mPierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w walce z alkoholizmem jest uświadomienie sobie, że jesteśmy chorzy na tę przypadłość. Dzięki takiemu myśleniu wiemy, że nasze życie nie może tak dalej wyglądać. Psychika jest tutaj najważniejsza. Jeżeli uwierzymy, że możemy poradzić sobie z nałogiem to nasze szanse na wyjście z niego bardzo szybko wzrastają. Przygotowanie mentalne po prostu zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do życia z rodziną.

Dostępne metody leczenia

Dostępne metody leczenia alkoholizmu obejmują m.in. terapię indywidualną, grupową, detoksykację czy farmakoterapię. Najskuteczniejszą i najczęściej wybieraną metodą jest terapia w ośrodku leczenia uzależnień. Placówki te zapewniają kompleksowe podejście do problemu w stabilnym i kontrolowanym środowisku. Co więcej, oferują dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, takich jak psycholodzy, psychiatrzy i terapeuci, co zwiększa szanse na powodzenie leczenia. Dodatkowo, pacjenci podczas swojego pobytu mogą skorzystać z wsparcia osób borykających się z podobnymi problemami, co daje im poczucie zrozumienia.
Bardzo dobrym wyborem dla pacjentów z Częstochowy będzie ośrodek leczenia uzależnień Terapia Skrzydła. Oferuje on zarówno kompleksową pomoc wykwalifikowanej kadry terapeutów i psychoterapeutów, jak i plan leczenia odpowiadający na indywidualne potrzeby jego podopiecznych.

Podobne

Zostaw Komentarz

Search

Back to Top