Własny dom – ile to kosztuje i komu powierzyć zadanie budowy?
Gospodarka i Biznes 28 lipca 2016Posiadanie własnego domu to marzenie głównie wielu młodych par małżeńskich, ale nie tylko. Daje on bezpieczeństwo, swobodę i możliwość założenia rodziny. Wciąż niestety z posiadaniem własnych czterech kątów wiążą się duże wydatki, jakie ponosimy najpierw na zakup działki potem na projekt domu i w końcu jego budowę, nie mówiąc już o wielu innych kosztach.
Pieniądze na budowę
Na szczęście istnieją różnego rodzaju programy wspierające młode pary jak na przykład „rodzina na swoim”, dzięki którym można zaciągnąć kredyt na dogodnych warunkach, z dofinansowaniem i realnie pomyśleć o budowie domu jednorodzinnego. Poza tym stosowane obecnie technologie budowlane, jak choćby rozwijający się coraz prężniej na polskim rynku sposób budowy domów z prefabrykatów, pozwalają nieco oszczędzić. Domy kanadyjskie także mogą być wygodnymi i komfortowymi a ich konstrukcja nie jest gorsza od budynków powstających w sposób tradycyjny.
Decydując się na dom, musimy wiedzieć, że jest to inwestycja poważna, nieraz długoterminowa, wymagająca dużych nakładów na materiały budowlane i zatrudnienie ekipy, bowiem nie każdy ma możliwość i umiejętności aby samodzielnie budować dom. Decyzja o tym jakiego rodzaju będzie budynek mieszkalny oraz jakiej wielkości, musi być podjęta po namyśle. Zwykle najpierw warto obejrzeć kilka projektów i zapoznać się z cenami gotowych domów. To z pewnością będzie pomocne w wyborze i da nam realne wyobrażenie co do wartości inwestycji.
Oczywiście wiele może się zmienić już w trakcie pracy i także nieprzewidziane wydatki mogą się zdarzyć, jednak planowanie jest po to, aby przygotować się na różne sytuacje. Na etapie powstawania koncepcji ustalamy czy dom będzie tradycyjnie wykonany z cegły czy też pustaka, a może z drewna.
Dom drewniany?
Drewniane domki nie są już dzisiaj wielkonakładowymi inwestycjami, bo ich rozmiary nie są tak ogromne jak domów budowanych jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Drewno jest surowcem tanim, a technika budowania przy jego użyciu zapewnia bezpieczeństwo przyszłym użytkownikom i komfort mieszkania w domu ekologicznym. Między innymi wykorzystuje się sposób budowy domów szkieletowych z drewna, szybko, tanio i naprawdę profesjonalnie. Warto zainteresować się budową pod klucz – tego rodzaju rozwiązania dają nam możliwość wprowadzenie się do kompletnego budynku gotowego do zamieszkania.
Jeśli natomiast chcemy uniknąć całego zamieszania związanego z budową oraz oszczędzić sobie czekania na ukończenie lokum, warto pomyśleć o kupnie gotowego domu z rynku wtórnego. Jest to bardzo dobry pomysł skracający drogę do posiadania własnego gniazdka, jednak wymagający zgromadzenia większej ilości środków pieniężnych od razu.
Koszt zakupu działki budowlanej
Działka budowlana to przede wszystkim powinien być teren, na którym bez przeszkód powstanie nowy dom. Zwracamy uwagę na jakość gruntu oraz czy nie jest on zagrożony występowaniem obsunięć jak też podtopień. Często łakomiąc się na tanią działkę, możemy w efekcie uzyskać bardzo niedogodną lokalizację, w dodatku niesprzyjającą budowie wybranego projektu domu.
Przed zakupem należy bardzo dokładnie przeanalizować usytuowanie oraz dostęp działki do wszelkich potrzebnych mediów jak gaz, prąd, woda, no i dostęp do samego gruntu, czyli czy jest tam droga dojazdowa, z której będziemy mogli swobodnie korzystać. Koszty zakupu działki będą zależeć od jej wielkości, umiejscowienia: wieś, tereny podmiejskie, regiony atrakcyjne turystycznie itd. oraz nakładów dodatkowych jakie ponosimy przy kupnie, to znaczy notariusz i opłaty podatkowe.
Największy procent stanowią opłaty notarialne, obejmujące podpisanie umowy w obecności urzędnika, wniosek o wpis do księgi wieczystej, czasami także jej założenie. Maksymalne stawki opłaty notarialnej są różne i zależą od wartości nieruchomości, ustalanej najczęściej na podstawie oświadczenia stron.
Z kolei w koszty podatkowe związane z zakupem działki należy wliczyć podatek od czynności cywilno-prawnych. Poza tym dochodzą jeszcze opłata sądowa i prowizja dla agencji nieruchomości jeśli działka jest kupowana z udziałem pośrednika. Sama cena gruntu zostaje ustalona indywidualnie przez sprzedającego.
W chwili obecnej nie należy spodziewać się spadków cen, ale raczej ich wzrostu. Najwięcej wciąż zapłacimy w pobliżu dużych aglomeracji gdzie łatwiej o pracę, jednak często jest to jedyny możliwy wybór jeśli chcemy godnie żyć i nie dojeżdżać do pracy po kilkaset kilometrów. To także należy mieć na uwadze szukając działki. Czasami są to piękne miejsca, ciche, spokojne jednak zbyt oddalone od źródeł zatrudnienia. Zależy też w jakich celach kupujemy działkę, jeśli ma to być tylko dom wypoczynkowy, lokalizacja oddalona od miejskiego zgiełku będzie jak najbardziej wskazana.
Warto teraz decydować się na zakup działki, ponieważ ceny będą rosły co już odnotowano w pobliżu największych miast polskich. Wzrosty sięgają nawet 20% czy 30%. Właściciele gruntów nie będą skłonni obniżać stawek za m2 z uwagi na polepszającą się koniunkturę w budownictwie. Wciąż chcemy i budujemy dużo, bo każdy marzy o własnym domu i działeczce, uciekając jednocześnie od mieszkania w ciasnych blokowiskach.