Psychoterapia psychodynamiczna i systemowa – na czym polega?
Aktualności 17 października 2018Psychoterapia to bardzo szeroka gałąź pomocy psychologicznej, która posiada wiele metod i teorii, z których korzysta w trakcie leczenia. Udając się do psychoterapeuty — możemy skorzystać z terapii psychodramy, ale też z psychoterapii psychodynamicznej oraz systemowej. Istotne jest, by wybierając się do specjalisty przemyśleć na wstępie, jaki rodzaj terapii będzie dla nas właściwy. Oczywiście psychoterapeuta dostosuje program do nas, jednak pewna samoświadomość jest bardzo w tej kwestii pomocna.
Psychodynamiczna terapia — na czym polega?
Psychoterapia psychodynamiczna opiera się o relację terapeutyczną. Relacja terapeutyczna, to silna, zaakceptowana i obustronna więź pomiędzy pacjentem a terapeutą. Współczesna forma sesji w tym nurcie odbywa się w formie „twarzą w twarz”, czyli uczestnicy siedzą naprzeciwko siebie. Rolą psychoterapeuty jest modelowanie wypowiedzi i rozmowy tak, by pacjenci mieli możliwość swobodnego wyrażania treści wstydliwych, a także skrywanych w codziennym życiu. Sytuacja powinna dawać możliwość dzielenia się myślami, fantazjami oraz skojarzeniami. Zadaniem psychoterapeuty nie jest jednak doradzanie pacjentowi, ale dotrzymywanie towarzystwa w trakcie przepracowywania wątków z życia, które mogą być dla niego trudne. Tu następuje bardzo istotny element, który pozwala na przeniesienie na terapeutę żywionych przez pacjenta uczuć. Wówczas uwalnia się on od ciężaru dawnego konfliktu przechodząc korekcję doświadczenia emocjonalnego. Ta zaś warunkuje trwałe zmiany w osobowości chorego i pozwala na korzystne zmiany w funkcjonowaniu, które wyeliminują dysfunkcje.
Terapia systemowa — na czym polega?
Rozpoczynając rozmowę na temat terapii systemowej, warto na wstępie przyswoić sobie cztery pojęcia. Pierwszym z nich jest fuzja emocjonalna, która stanowi zjawisko podczas którego emocje osób są tak ze sobą sprzężone, że zainteresowani zatracają świadomość — do kogo tak naprawdę należą te emocje. Morfogeneza jest skłonnością rodziny do wprowadzania zmian w jej funkcjonowaniu. Triangulacja — podczas tego zjawiska zmniejsza się napięcie pomiędzy dwoma konkretnymi członkami zespołu, gdy są zmuszeni zająć się sprawami trzeciej osoby. Morfostaza — zdolność systemu, która umożliwia utrzymanie jego stałości – opowiada psycholog z Legnicy Katarzyna Kazimierczak.
Terapia systemowa, to rodzaj psychoterapii skupiony na podejściu do całego systemu. Bardzo istotne jest, by podczas terapii pacjenci dostrzegli, że system, na którym pracują nie działa w sposób linearny, ale cyrkularny. Oznacza to, że spięcia występujące w relacji nie wynikają z prostego mechanizmu — przyczyna-skutek, ale z relacji cyrkularnej, czyli kiedy jedno zjawisko prowadzi do drugiego. Doskonałym przykładem jest w tym wypadku relacja matki z dzieckiem, które zachowuje się niegrzecznie. Zachowanie dziecka powoduje niechęć matki wobec dziecka, zaś sama niechęć matki pobudza dziecko do gorszego zachowania i spotęgowania buntu. Z terapii systemowej korzysta się przede wszystkim w przypadku terapii rodzinnych. Najczęściej ta decyzja zapada przy zaburzeniach zachowania — na przykład przy ADHD, a także różnorakich zaburzeniach nerwowych. Zaleca się również ten rodzaj terapii w rodzinach, w których występują zaburzenia odżywiania — bulimia oraz anoreksja, zaburzenia psychotyczne — schizofrenia, uzależnienia — alkoholizm i narkomania, a także zaburzenia nastroju. Zaleca się ją również parom, które z różnorakich przyczyn posiadają kłopoty w związku.
Wśród współczesnych metod psychoterapeutycznych możemy znaleźć takie metody jak terapia psychodynamiczna oraz systemowa. W zależności od potrzeb wybierzemy inną metodę. Terapia psychodynamiczna opiera się na rozmowie z psychoterapeutą twarzą w twarz. Zadaniem specjalisty jest prowokowanie sytuacji, tak by zainteresowany pozbył się urazów, które żywił do innej osoby.