Małoinwazyjne usuwanie przepukliny dysku

Małoinwazyjne usuwanie przepukliny dysku

Aktualności

Przepuklina dysku jest jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości, w szczególności u osób w średnim wieku. Może być ona spowodowana wieloma czynnikami, między innymi długotrwałym utrzymywaniem pozycji ciała w nieodpowiedni sposób. Może ona jednak być leczona w bezpieczny sposób. W tym artykule napiszemy o tym, czym dokładnie jest przepuklina dysku i w jaki sposób przebiega małoinwazyjne jej usuwanie.

Co to jest przepuklina dysku?

Przepuklina dysku to schorzenie, które oznacza, że krążek międzykręgowy, a dokładnie jego jądro miażdżyste opuszcza swoje miejsce i trafia poza obszar międzykręgowy. Jest to dolegliwość bolesna, ponieważ uciska nerwy i często powoduje drętwienie w ciele czy różnego rodzaju ból w nogach i biodrach. Warto podkreślić, że przepuklina dysku to schorzenie pojawiające się najczęściej w kręgosłupie lędźwiowym bądź szyjnym, ale nie tylko, bo może zdarzyć się również w odcinku piersiowym. Jest to spowodowane tym, że to właśnie odcinek lędźwiowy jest narażony na utrzymywanie większości masy ciała.

Jak można rozpoznać u siebie przepuklinę dysku? Do najczęstszych objawów zalicza się z całą pewnością ból w lędźwiach, a także szereg zaburzeń kończyn dolnych, w tym uczucie drętwienia. Jeśli chodzenie stało się trudniejsze, to również może być objaw. Mięśnie u nóg mogą być znacznie słabsze i może wystąpić także rwa kulszowa. Jeśli osoba uległa wcześniej jakiemuś wypadkowi, co spowodowało deformację kręgosłupa, również to może być objawem przepukliny dysku.

Przyczyny przepukliny dysku

Skąd bierze się przepuklina dysku? Choć na co dzień możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, to niewygodne pozycje czy różnego rodzaju małe dolegliwości z biegiem czasu mogą przeobrazić się w poważne schorzenie, które będzie trzeba zoperować bądź leczyć. Tak właśnie jest z przepukliną dysku. Wyróżnia się liczne jej przyczyny, u każdego może to być coś innego. Jednym z najczęstszych objawów może być przeciążenie kręgosłupa spowodowane ciężką pracą i innym szkodliwym dla tej części ciała wysiłkiem. Z drugiej strony przepuklina kręgosłupa lędźwiowego może być też wynikiem zbyt małej ilości aktywności fizycznej. Osoby, które wykonują swoją pracę, siedząc przy biurku i nie zmieniają tej pozycji, mogą być narażone na ryzyko takiego schorzenia.

Jak wiele schorzeń, tak i przepuklina dysku może być dziedziczna, czyli przekazana w genach. Kolejną jej przyczyną jest nieprawidłowa postawa ciała, a także inne schorzenie, czyli osteoporoza. Można powiedzieć, że narażanie kręgosłupa na jakiegokolwiek rodzaju nienaturalne ruchy, wysiłek, przeciążenie i pozycje niesie ze sobą ryzyko wystąpienia u danej osoby przepukliny kręgosłupa lędźwiowego.

ból pleców

Małoinwazyjne usuwanie przepukliny dysku

Dobrą wiadomością dla każdej osoby, która boryka się z uciążliwym bólem spowodowanym przepukliną dysku, jest to, że schorzenie to można wyleczyć i to w bardzo szybki i skuteczny sposób. Małoinwazyjne usuwanie przepukliny dysku różni się od tradycyjnych metod leczenia tym, że jest to zazwyczaj zabieg znacznie krótszy, a po nim pacjenci wracają do domu nawet już następnego dnia. Jak to możliwe? Możliwość takiego leczenia zawdzięczamy szybko rozwijającej się medycynie – opowiada specjalista z KCM Clinic.

Podczas małoinwazyjnego zabiegu istnieje znacznie mniejsze ryzyko powikłań u pacjenta. Krwawienie jest również niewielkie, ponieważ same nacięcia są minimalne – nacinany jest tylko taki odcinek, jaki jest niezbędny do wykonania zabiegu. Cała procedura trwa z kolei jedynie około pół godziny. Jest to zabieg nieinwazyjny między innymi dlatego, że kanał kręgowy jest omijany, a więc najbardziej czułe miejsce nie jest narażone na powikłania.

Jak dokładnie wygląda małoinwazyjny zabieg z dostępem tylno-bocznym? Najpierw nacinany jest odpowiedni fragment ciała, przez który zostaje włożony endoskop i jest on kierowany do krążka międzykręgowego. Mięśnie nie są w ogóle nacinane, a kręgosłup pozostaje w nienaruszonym stanie. Pacjent może wrócić do domu najczęściej już kolejnego dnia, a do standardowego trybu życia po kilku tygodniach, w zależności od zaleceń lekarza. Małoinwazyjne usuwanie przepukliny dysku jest procedurą bezbolesną i krótką. Nie pozostają po niej też duże blizny, ponieważ nacięcie jest niewielkie i delikatne. Jest to z całą pewnością zabieg stanowiący dla pacjenta ulgę i komfort.

Podobne

Search

Back to Top