Oświetlenie przemysłowe – normy na stanowisku pracy

Oświetlenie przemysłowe – normy na stanowisku pracy

Aktualności

Zagwarantowanie pracownikom odpowiednich warunków do pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Niewywiązanie się z niego może grozić poważnymi konsekwencjami prawnymi i wysokimi karami. Ponadto taka sytuacja daje pracownikowi prawo do rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym. Jedną z bardzo istotnych kwestii na stanowisku pracy jest odpowiednie oświetlenie.

Dbaj o swoich pracowników

Odpowiednie oświetlenie jest bardzo istotne z wielu różnych powodów. Po pierwsze wpływa znacząco na komfort pracy. Dobrze oświetlone stanowisko pracy w zakładzie przemysłowym sprawia, że pracownicy nie muszą wytężać nadmiernie wzroku, co przekłada się na ich znacznie lepsze samopoczucie. To także gwarancja mniejszego zmęczenia podczas wykonywania swoich obowiązków, co przekłada się na jakość wykonywanej pracy oraz szybkość działania. Komfortowe warunki wykonywania obowiązków przekładają się również na ogólne zadowolenie pracownika z miejsca zatrudnienia.

Po drugie dobrze oświetlone stanowisko pracy to także dbanie o zdrowie pracowników. Źle ustawione lampy lub żarówki o zbyt słabej bądź zbyt mocnej mocy sprawiają, że oczy pracowników o wiele szybciej się męczą. Ma to przełożenie na kwestie związane ze zdrowym wzrokiem. Częste przemęczanie oczu może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku, przesuszenia spojówki oraz innych problemów, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość widzenia zarówno teraz, jak i w przyszłości. Dlatego odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy jest niezwykle ważne ze względów etycznych oraz w kwestii odpowiedniego traktowania pracownika, zgodnie z jego prawami.

Dobrze oświetlone stanowisko pracy to także korzyść dla pracodawcy. Osoby, które nie muszą mrużyć oczu lub wytężać wzroku podczas pracy, wykonują swoje zadania o wiele szybciej i dokładniej. Mogą oni z łatwością rozróżniać szczegóły i dokładnie widzą wszelkie detale, co często jest bardzo ważne podczas pracy. To wszystko sprawia, że odpowiednio oświetlone stanowisko pracy przekłada się na efektywność wykonywania zadań przez pracowników, co ma wpływ na ogólny wynik firmy produkcyjnej. Oznacza to, że dobranie odpowiednich żarówek i ustawienie lamp odległości zgodnej z obowiązującymi normami nie tylko pozytywnie wpłynie na samopoczucie i zdrowie pracowników, ale również dodatkowo przyniesie korzyści przedsiębiorstwu.

oświetlenie magazynu

Przestrzegaj obowiązujących norm i postaw na jakość

To, w jaki sposób oświetlone ma być stanowisko pracy w zakładzie przemysłowym, jest unormowane przez normę prawną PN-71/E-02034. Z punktu widzenia pracodawcy niezwykle istotne jest, aby zawartych tam zasad przestrzegać. W przeciwnym razie odpowiednie organy podczas kontroli mogą za każdą nieprawidłowość nałożyć na przedsiębiorcę dotkliwe kary finansowe i nie tylko. Rażące zaniedbania w tej kwestii mogą być nawet przyczyną zamknięcia przedsiębiorstwa do czasu, aż sprawa nie zostanie wyjaśniona lub cała instalacja oświetleniowa nie zostanie przystosowana do obowiązujących standardów.

Odpowiednie oświetlenie jest zatem ważne nie tylko z perspektywy pracownika, ale także przedsiębiorcy. Dlatego należy zwrócić na tę kwestię uwagę już w trakcie projektowania hali produkcyjnej lub innego miejsca pracy w zakładzie przemysłowym. Pozwoli to uniknąć problemów na przyszłość oraz zagwarantuje wysoki komfort pracy osobom zatrudnionym. Poza trzymaniem się standardów dotyczących wysokości zawieszenia lamp, natężenia światła oraz kąta jego padania, ważna jest też jakość oświetlenia.

Jeśli chcesz zapewnić swoim pracownikom optymalne warunki pracy na ich stanowisku, to warto zainwestować w trwałe oprawy oraz przede wszystkim w żarówki o odpowiedniej jakości. Wiele osób uważa, że nie ma to znaczenia, jednak przekłada się to zarówno na żywotność tego produktu, jak i jakość dawanego przez daną żarówkę światła. Dlatego kupując wyposażenie oświetleniowe do przedsiębiorstwa przemysłowego, warto zgłosić się do sprawdzonego dystrybutora tego typu produktów. Dobrym wyborem w kwestii wyboru oświetlenia przemysłowego LED jest firma Globus Lighting. Tam możesz liczyć nie tylko na ciekawe oferty dla hurtowników, ale również na fachowe porady i profesjonalne wsparcie.

 

Podobne

Search

Back to Top