
Najczęściej wykonywane zabiegi laryngologiczne
Aktualności 6 lutego 2019Laryngologia zajmuje się chorobami uszu, krtani, gardła i nosa. Zabiegi wykonywane w jej zakresie najczęściej dotyczą usuwania migdałków podniebiennych, wycinania polipów nosa i zatok, a także plastyki przegrody nosowej. Nie mniej jednak jest to tylko procent spośród wszystkich wad, którymi ta dziedzina medycyny może się zająć.
Najczęściej wykonywane zabiegi laryngologiczne – septoplastyka i usuwanie migdałków
Do najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych należą z całą pewnością septoplastyka i usuwanie migdałków podniebiennych. Septoplastyka, a więc zabieg korekcji krzywej przegrody nosowej wykonywany jest u pacjentów u których z powodu krzywizn nosa odnotowuje się znacznie problemy z oddychaniem. Zabieg pozwala poprawić nie tylko wygląd, ale i w znaczący sposób wpływa na jakość życia. Krzywa przegroda nosowa, to czasami wada wrodzona, a czasami wada powstała na skutek urazów. Niezależnie od przyczyny prowadzi jednak do takich samych powikłań, które z czasem w dość przykry sposób mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Usuwanie migdałków jest z kolei najczęściej wykonywanym zabiegiem laryngologicznym. Czynnikami kwalifikującymi do jego przeprowadzenia są nawracające infekcje, ale też bezdech senny, towarzyszący zwłaszcza tym pacjentom u których doszło do przerostu migdałków. Przyjęło się, że lepiej znoszą go dzieci, niż dorośli. Ci ostatni bowiem po wycięciu migdałków o wiele dłużej dochodzą do siebie. Zmagają się też z dość silnymi bólami pooperacyjnymi i utrudnionym przełykaniem pokarmów.
Najczęściej wykonywane zabiegi laryngologiczne – usuwanie polipów nosa i zatok
Polipy nosa, to małe i miękkie guzki, które pojawiają się w nosie na skutek zmian zapalnych lub alergicznych. Choć nie są groźne, powodują dość przykrą w konsekwencjach niedrożność nosa, węchu, wodnistą lub ropną wydzielinę, bezdechy nocne i różne dolegliwości bólowe. Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych rezultatów, pacjent kierowany jest na zabieg ich usunięcia.
Podobnie jest w przypadku polipów zatok. Posiadający je pacjent skarży się na wyciek surowiczy z nosa, łzawienie oczu, uczucie ucisku u nasady nosa, rozpierające bóle głowy czy zaburzenia oddychania i przewlekłe uczucie zatkanego nosa. Ich leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od podejścia zachowawczego, by w razie powiększania się polipów zadecydować o ich usunięciu.
Oczywiście usuwanie polipów nosa czy zatok można połączyć z opisaną nieco wyżej plastyką przegrody nosowej. Nie brakuje bowiem osób, które na co dzień zmagają się z obydwoma schorzeniami. Jest to o tyle komfortowe, że za jednym razem możemy pozbyć się wszystkich dolegliwości i wad. Prywatnie taki zabieg oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Klinika „Na Grobli” we Wrocławiu wykonuje go na przykład za 3.500 złotych. Osobno, usunięcie polipów nosa kosztuje tam 1.150 złotych, a plastyka przegrody nosa 2.250 złotych.
Zabiegi laryngologiczne – czy muszą być bolesne?
Skomplikowana budowa anatomiczna obszarów dotkniętych problemami laryngologicznymi budzi u pacjentów obawy, że zabiegi którym mają być poddani są niezwykle bolesne. I chociaż nie można zaprzeczyć, że jakakolwiek operacja w tym rejonie ciała musi być wykonana w sposób niezwykle precyzyjny, to nie oznacza to jednak, że musi być to sposób dla pacjenta niekomfortowy. Współczesne techniki i narzędzia pozwalają bowiem zaoszczędzić pacjentowi zbędnego bólu, a klinik, które mogą pochwalić się takimi metodami na całe szczęście nie brakuje.
Wśród nich prym wiedzie na przykład wspomniana już wrocławska „Na Grobli”, która zapewnia, że zabiegi wykonywane są w niej sposób jak najmniej inwazyjny. Dlatego przygotowując się do zabiegu, zamiast obawiać się bólu i dyskomfortu zarówno w jego trakcie, jak i po nim, należy znaleźć placówkę, która sprosta naszym oczekiwaniom. Nie bez znaczenia pozostaje tu też długość hospitalizacji. Nowoczesny sprzęt pozwala na krótszą rekonwalescencję, dlatego pacjenci po zabiegach wykonanych za jego pomocą szybciej wracają do domów. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych, które źle znoszą pobyt w szpitalu.
Dlatego mając przed sobą perspektywę zabiegu laryngologicznego, nie zniechęcajmy się i nie twórzmy czarnych scenariuszy. Wszystko zależy bowiem od lekarza prowadzącego, jego kompetencji, jak i aparatury i sprzętu na którym może pracować.