Jakie narzędzia wykorzystuje w pracy rzeczoznawca budowlany?
Aktualności 15 lutego 2019Rola rzeczoznawcy budowlanego na jakimkolwiek placu budowy czy w ukończonym lub funkcjonującym już budynku jest często nieoceniona. To do rzeczoznawcy właśnie należy zadanie przygotowania opinii i ekspertyz na temat stanu technicznego budynku, jego przygotowania i przystosowania do użytku czy jakości urządzeń budowlanych i technicznych stosowanych w jego obrębie. Rzeczoznawcy mogą okazać się też niezbędni podczas regularnych kontroli obiektów budowlanych i przeglądów okresowych, a nawet wtedy, gdy planujemy zakup nowej nieruchomości i chcemy ocenić jej stan i ewentualne prace w celu jego poprawy. Z jakich narzędzi korzystają jednak podczas wykonywania swoich działań. Jakie narzędzia są niezbędne w pracy rzeczoznawcy budowlanego?
Na czym polega praca rzeczoznawcy budowlanego?
Zakres zadań wykonywanych na co dzień przez rzeczoznawców budowlanych jest niezwykle rozległy, obejmując wiele obszarów wiedzy z zakresu prawa budowlanego i samych technologii budowy. Z tego też powodu rzeczoznawcy sprawdzający stan techniczny budynku, przygotowujący opinie i ekspertyzy czy nawet wypowiadający się w charakterze doradców inwestycyjnych czy biegłych sądowych muszą korzystać na co dzień z obszernej wiedzy i kompetencji zdobytych podczas wieloletniej praktyki i edukacji.
Rzeczoznawca to osoba ponosząca pełną odpowiedzialność zawodową, cywilną i karną za wykonywane przez siebie czynności – odpowiedzialność ta jest uregulowana w przepisach Prawa Budowlanego, a jej naruszenie może skutkować pozbawieniem tytułu rzeczoznawcy budowlanego. Aby więc popełniać jak najmniej błędów i gwarantować zawsze najwyższą jakość swojej pracy, rzeczoznawcy budowlani stawiają dziś na wysoce wyspecjalizowane narzędzia ułatwiające im badanie budynków bez konieczności inwazyjnego ingerowania w ich strukturę. Na jakich narzędziach i urządzeniach opierają się najczęściej?
Narzędzia pracy rzeczoznawcy budowlanego
Jednym z najważniejszych i najbardziej wartościowych badań wykonywanych przez rzeczoznawcę budowlanego jest skanowanie betonu, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie średnicy i położenia zbrojenia zatopionego w betonie. Wyniki takiego skanowania pozwalają po odpowiedniej interpretacji ocenić dokładnie stabilność budynku, jakość wykonania zbrojeń oraz sprawdzić, czy budynek może być z powodzeniem przeznaczony do użytku.
Korzystanie z narzędzi takich jak skaner HILTI Ferroscan PS200 (PS250) wymaga nie tylko doskonałej znajomości programów do obsługi tego typu skanerów, ale przede wszystkim ogromnej wiedzy i doświadczenia w pracach diagnostycznych z użyciem skanera oraz interpretacji ich wyników. Z tego też powodu nie każdy rzeczoznawca budowlany będzie wykorzystywał tego typu metody w swojej pracy. Warto wiedzieć jednak, że to właśnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom praca rzeczoznawcy budowlanego jest dziś dokładniejsza, szybsza i przede wszystkim mniej inwazyjna, co zawsze widziane jest dobrze w świetle prawa budowlanego.
Kolejnym ważnym narzędziem pracy rzeczoznawcy budowlanego są ferrodetektory, wśród których najpopularniejszymi i najbardziej zaawansowanymi są te marki Hilti. Ferrodetektory pozwalają na szybkie wykrywanie w betonie i murach ceglanych różnego rodzaju prętów zbrojeniowych, rur miedzianych, rur aluminiowych czy przewodów elektrycznych pod napięciem, dając możliwość dokładnego zbadania uzbrojenia budynku i przeprowadzenia kontroli na placu budowy.
Ostatnim, choć nie mniej ważnym narzędziem pracy rzeczoznawcy budowlanego jest cyfrowy tester do betonu (np. DIGI SCHMIDT2000), dzięki któremu można sprawnie skontrolować wytrzymałość betonu w danej konstrukcji i sprawdzić, czy spełnia ona określone wymogi i założenia projektowe. Wśród ciekawszych metod pomiarowych wykorzystujących różnego rodzaju narzędzia warto wymienić też możliwości wykonania pomiarów wilgotności materiałów budowlanych i pomieszczeń oraz laserowe pomiary temperatury przegród budowlanych.
Rola specjalistycznych narzędzi w pracy rzeczoznawcy budowlanego
Właściwie dopasowane i zastosowane narzędzia specjalistyczne nie tylko przyspieszają pracę rzeczoznawcy budowlanego, ale przede wszystkim dają mu możliwość wykonania niezwykle precyzyjnych pomiarów bez rozkuwania betonu i ryzykowania uszkodzenia konstrukcji budynku. Prawo budowlane coraz wyraźniej dąży do wykorzystywania nieinwazyjnych metod pomiarowych umożliwiających szybkie i łatwe skanowanie dużych powierzchni betonu, zapewniających dokładny pomiar nawet przy większych grubościach betonu i przede wszystkim nie narażających budynku na uszkodzenia podczas prowadzonych kontroli.
Choć rzeczoznawcy to osoby niezwykle doświadczone, sytuacje takie jak uszkodzenie prętów zbrojeniowych czy różnego rodzaju podłączeń przy wykonywaniu odwiertów kontrolnych zdarzają się tu na porządku dziennym. Ich uniknięcie możliwe dzięki stosowaniu nowoczesnych narzędzi to szansa na wykonanie szybkiej i dokładnej analizy stanu technicznego budynku bez ryzyka jego uszkodzenia.
Dowiedz się więcej na stronie rzeczoznawcy budowlanego Marka Świtlickiego.