Problematyczne aspekty języka niemieckiego dla Polaków

Problematyczne aspekty języka niemieckiego dla Polaków

Aktualności

Język niemiecki jest coraz częściej wybierany przez polaków do nauki. I mowa tutaj o samodzielnej nauce nie obejmującej obowiązku szkolnego. Coraz więcej rodaków stwierdza, że znajomość niemieckiego jest przydatna nie tylko w życiu, ale także w pracy. Ba, coraz więcej ludzi wyjeżdża do pracy do Niemiec, gdzie znajomość niemieckiego znacznie zwiększa ich szanse dobrego zarobku. Niestety język niemiecki nie jest prosty i trzeba naprawdę się przyłożyć, aby dobrze go znać. Wiele aspektów tego języka jest trudnych dla polaków i nastręcza im mnóstwa problemów. Jeżeli zastanawiasz się nad nauką tego języka, to z pewnością zastanawiasz się, jakie dokładnie to są aspekty!

Co jest trudnego w języku niemieckim?

Jeżeli dopiero zaczynasz się uczyć, to z pewnością zauważyłeś, że niezwykle skomplikowane mogą być dla Polaka rodzajniki w języku niemieckim. Jak wiadomo, muszą one pasować do rzeczownika, który znajduje się za nimi. Oczywiście istnieją sposoby na to, jak można nauczyć się skutecznie niemieckich rodzajników. Jednym z nich jest po prostu nauka na pamięć, wraz z rzeczownikami. Innym sposobem jest z kolei nauka całych zdań, tak by od razu wiedzieć, jak ów rodzajniki zachowują się w zdaniu.

Kolejnym ciężkim do opanowania dla polaków aspektem języka niemieckiego, są czasowniki złożone. Także czasowniki nieregularne mogą być nieco problematyczne, chociaż tak samo, jak w języku angielskim, zaleca się po prostu nauczenie się ich na pamięć. Dobrym sposobem na podniesienie efektywności tej metody, jest nauka czasowników po kolei.

Kolejnym aspektem, który zdecydowanie może przynosić wiele problemów naszym rodakom w uczeniu się języka niemieckiego jest… słownictwo. Wydawałoby się, że nie ma niczego prostszego od nauki słówek, jednak prawda jest taka, że w języku niemieckim bardzo wiele słów powstaje poprzez dodanie przedrostka lub przyrostka do istniejącego już słowa. Słówka w języku niemieckim potrafią być naprawdę bardzo rozbudowane i często ludzie, którzy uczą się tego języka zwracają uwagę na ich długość i ilość liter z jakich są zbudowane.

Na szczęście jest naprawdę bardzo wiele metod na naukę słówek i można to zrobić praktycznie przy okazji. Można wykorzystać do tego fiszki, klejki naklejane na przedmioty codziennego użytku czy też wykorzystywać aplikacje mobilne.

Warto także wspomnieć, że Polacy często mają problem z błędnym szykiem w zdaniu, który wydaje im się zły i brzmiący nienaturalnie.

nauczycielka języka

Jak więc widać, trudności jakie można napotkać w trakcie nauki języka niemieckiego, jest naprawdę wiele. Oczywiście im więcej człowiek się nauczy, tym później łatwiej radzi sobie z kolejnymi problemami i aspektami trudnymi.

Czy warto uczyć się języka niemieckiego?

Język niemiecki, jak już zostało wcześniej wspomniane, zdecydowanie jest językiem pożądanym na rynku pracy. Na stronach z ogłoszeniami o pracę co rusz można znaleźć oferty, w których jako wymaganie wymieniona jest dobra lub nawet bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Dzieje się tak ze względu na bliskość samych Niemiec do Polski.

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że znajomość języka niemieckiego zdecydowanie otworzy im drzwi do lepiej płatnych posad i ogólnie lepszej pracy.

Jak uczyć się języka niemieckiego?

Jest wiele różnych metod nauki języków obcych, nie tylko języka niemieckiego. Po pierwsze, można to zrobić samodzielnie – na rynku jest naprawdę bardzo dużo różnorodnych pomocy naukowych i samouczków, z których można dowiedzieć się podstaw danego języka.

Jednak na samym początku nauki warto zainwestować w zajęcia językowe z lektorem, ponieważ w taki sposób szybciej można przyswoić nie tylko słówka, ale także i gramatykę. Będzie też możliwość mówienia, gdzie mówienie często jest zaniedbywane przez samouków. Poza tym lektor będzie w stanie wyjaśnić różne problematyczne aspekty języka niemieckiego, dzięki czemu samodzielnie nie trzeba będzie tego robić. Warto dodać, że dobrą alternatywą dla szkół językowych są prywatni korepetytorzy, których uwaga skupia się wyłącznie na jednym uczniu.


Niemieckiego nauczysz się na kursach językowych w Yellow, we wrocławskiej firmie skorzystasz również z usług tłumaczy w tym przysięgłych.

Podobne

Search

Back to Top