Gdzie szukać informacji o leczeniu zaćmy za granicą?

Gdzie szukać informacji o leczeniu zaćmy za granicą?

Aktualności

W sieci można znaleźć informacje niemal na każdy temat, to do niej zaglądamy, kiedy nurtują nas jakieś pytania. Dzieje się tak również w sytuacji, kiedy oczekujemy na operację zaćmy. Według oficjalnych statystyk, zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku, jest to jednocześnie jedna z najpopularniejszych chorób u osób starszych. Niestety w Polsce nie można tak po prostu udać się do lekarza i zapisać na zabieg, ponieważ pacjenci są zmuszeni czekać na zabieg średnio rok czasu. Do niedawna rekordziści byli zmuszeni czekać na swoją kolej nawet 8 lat!

W 2014 roku została wprowadzona dyrektywa Unii Europejskiej, która umożliwia pacjentom leczenie poza granicami swojego kraju na koszt NFZ. Jednak zwrot nie może być wyższy niż kwota, jaką NFZ średnio płaci za zabieg w polskich szpitalach. Coraz więcej osób wie o tej możliwości i chętnie chciałyby z niej skorzystać. Pojawia się jednak wiele wątpliwości. Czy aby na pewno nie ma tam ukrytych kosztów?  Czy leczenie zaćmy za granicą jest bezpieczne? Czy procedura jest skomplikowana? Jaką mam pewność zwrotu kosztów leczenia?

leczenie zaćmy

W tym właśnie momencie sięgamy do internetu, gdzie możemy napotkać zarówno pozytywne jak i negatywne opinie. Należy w takich sytuacjach zawsze zwracać uwagę na źródło takich informacji. Anonimowe komentarze na niepewnych portalach nie powinny decydować o naszym zdrowiu. Gdzie więc szukać, aby uzyskać rzetelną informację?

Oficjalne strony internetowe

Wybieraj oficjalne i sprawdzone źródła, a nie przypadkowe opinie anonimowych internautów. Na oficjalnej stronie NFZ poznasz szczegóły odnośnie tego jak wygląda leczenie w Polsce, a jakie są możliwości leczenia za granicą. Dowiesz się jak wygląda cała ta procedura. Kolejnym dobrym źródłem informacji będą strony internetowe placówek, które bierzesz pod uwagę na poczet swojego leczenia.

Zazwyczaj to tam znajdziesz najwięcej wartościowych informacji, zwłaszcza jeżeli są to kliniki prywatne. Często prowadzą one swojego bloga, gdzie przedstawiane są nawet studia przypadków poszczególnych pacjentów. Jak widzisz możliwości jest bardzo wiele, należy jednak szczególnie zwracać uwagę na pochodzenie i wiarygodność danej informacji.

O co tyle zachodu?

Zdrowe oczy to prawdziwe błogosławieństwo. Niestety wzrok doceniamy dopiero wtedy, gdy zaczynamy z nim mieć problemy. Jednym z nich jest właśnie zaćma, czyli choroba, która dotyka najczęściej osoby po 50. roku życia, dlatego też w największej grupie ryzyka są nasi dziadkowie i rodzice. Zaćma to zdecydowanie bezbolesny, postępujący proces powolnego pogorszenia i utraty wzroku. Zaćma może być wrodzona lub też nabyta. Wrodzona występuje zazwyczaj u dzieci, nabyta związana jest głównie ze starzeniem się człowieka. Istnieją również inne czynniki, poza wiekiem, które wpływają na pojawienie się zaćmy.

Schorzenie to może wystąpić w wyniku leczenia innych chorób oczu, przykładowo jaskry czy też zapaleń błony naczyniowej. Może też wystąpić w trakcie leczenia chorób ogólnych jak cukrzycy lub powstawać w wyniku mechanicznych urazów oka. Niekiedy zaćma jest następstwem niekorzystnego trybu pracy czy też kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem, na jakie narażone są również osoby pracujące w gabinetach RTG. Warto wiedzieć, że zaćma może zaatakować tylko jedno oka, przez co może zostać niesłusznie zbagatelizowana.

zaćma

Kolejki do lekarza w ramach NFZ

Analizując wszystkie statystyki kolejek do operacji zaćmy w naszym kraju łatwo zauważyć, że kilka klinik w kraju zapewnia znacznie krótsze, bo nawet kilkudniowy czas oczekiwania na zabieg operacji zaćmy. Niestety, nie trudno również zwrócić uwagę na fakt, iż ogromna część takich miejsc to placówki zajmujące się operacją zaćmy u najmłodszych. W przypadku zaćmy starczej, sytuacja kreuje się niestety o wiele gorzej.

Jedynie 40 z ponad 250 szpitali oferujących operacje zaćmy w ramach dofinansowań NFZ, obiecuje przyjęcie chorego jeszcze tego samego roku, zmuszając setki tysięcy pacjentów do oczekiwania na zabieg nawet do roku 2020, a w najgorszym przypadku nawet do roku 2029! Dlatego właśnie tak wiele osób szuka odpowiednich informacji o operacji zaćmy w sieci. Warto do tego zadania podejść poważnie, w końcu chodzi o nasze zdrowie.

Podobne

Search

Back to Top