Czym jest dopochwowe USG?
Aktualności 6 grudnia 2018USG dopochwowe, czyli USG transwaginalne to badanie wykonywane za pomocą głowicy ultrasonograficznej. Konieczne ( w niektórych sytuacjach ) jest nie tylko w czasie ciąży. Powinno być również przeprowadzane, jako regularne badanie przesiewowe, mniej więcej co dwa lata. Dzięki niemu można bowiem skontrolować stan narządów płciowych kobiety oraz postawić odpowiednią diagnozę w zakresie wielu problemów i chorób.
Badanie dopochwowe USG – na czym polega i jakie są wskazania?
Nie trzeba, a nawet nie należy czekać na niepokojące objawy, by zdecydować się na wizytę u ginekologa i wykonanie profilaktycznego USG dopochwowego. Badanie powinno być bowiem przeprowadzane regularnie u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie. Jeśli jednak zaniedbałyśmy tą kwestię, pojawienie się śródcyklicznego krwawienia z dróg rodnych, bóli podbrzusza, zaburzeń miesiączkowania czy problemów z poczęciem lub donoszeniem ciąży, USG powinno zostać wykonane bezzwłocznie. W takich sytuacjach nie zwlekajmy z wizytą u ginekologa.
W niektórych przypadkach może się zdarzyć również, że USG trzeba wykonać u dziewczyny, która nie rozpoczęła jeszcze współżycia seksualnego. W takich sytuacjach, ze względu na błonę dziewiczą, badanie trzeba przeprowadzić przez powłoki brzuszne lub odbyt.
Jak wygląda badanie USG w ginekologii?
Najczęściej przed wykonaniem USG dopochwowego musimy poinformować lekarza o dacie ostatniej miesiączki. Zdarzają się również sytuacje w których prowadzący prosi o pokazanie wyników poprzedniego badania. A jak wygląda samo badanie?
Rozebrana od pasa w dół pacjentka kładzie się na kozetce. W tym czasie lekarz przygotowuje sondę dopochwową. Jest to podłużne urządzenie o średnicy około 2 centymetrów, które emituje fale ultrasonograficzne. To sprawia, że na ekranie umieszczonym przy kozetce pojawiają się narządy płciowe pacjentki. USG dopochwowe jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Samo badanie trwa kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Wynik przedstawia się w postaci zdjęcia lub filmiku oraz opisu słownego.
Z kolei w ciąży z USG dopochwowego korzysta się tylko wtedy i wyłącznie wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy. Lekarz podejrzewający ciążę pozamaciczną lub zagrożoną może je wykonać, ale tylko w czasie pierwszego trymestru. W drugim stosuje się je rzadziej, a w trzecim już się z niego nie korzysta.
Jakie schorzenia można zdiagnozować dzięki USG transwaginalnemu?
Choć wielu kobietom wydaje się, że w profilaktyce ginekologicznej wystarczy zdecydować się na USG jamy brzusznej, nie jest to prawdą. USG dopochwowe jest w tym zakresie dużo dokładniejsze, co pozwala na szybsze i precyzyjniejsze określenie zmian i problemów kobiecych. Wśród kłopotów z macicą, jajowodami i jajnikami, które może odkryć za pomocą USG dopochwowego wymienić należy przede wszystkim nieprawidłowości w budowie kości miednicy i mięśni miednicy oraz nieprawidłowości dotykające naczyń krwionośnych miednicy. Co więcej, badanie może również rozpoznać u nas wady anatomiczne i nowotwory w obrębie narządów płciowych, a także nieprawidłowości w grubości endometrium, torbiele oraz ciąże pozamaciczne.
USG dopochwowe – gdzie wykonać?
Wybranie lekarza u którego chcemy się leczyć, to decyzja którą należy dobrze przemyśleć. Warto by był to specjalista nie tylko z dużym doświadczeniem, ale również dysponujący odpowiednimi, nowoczesnymi sprzętami. Znając historię naszych chorób, ich przebieg czy po prostu kojarząc pacjentkę, lekarz ma zawsze pełen obraz jej schorzeń. Kolejną kwestią nad którą trzeba się zastanowić jest także to, jaki sposób leczenia jest dla nas odpowiedni. Czy mamy możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej, czy może wolimy tą w ramach NFZ?
We Wrocławiu funkcjonuje prywatna poliklinika Na Grobli, która świadczy usługi w ramach umowy z NFZ, ale również daje możliwość prywatnej opieki medycznej. To od nas w takiej sytuacji zależy, na jaki sposób leczenie się zdecydujemy. W ramach NFZ klinika proponuje skorzystanie między innymi właśnie z poradni ginekologiczno – położniczej.
Na Grobli wykonuje praktycznie każdy rodzaj USG stosowanego w ciąży, a więc USG położnicze narządowe, połówkowe ( 3D/ 4D ), USG położnicze końcowe, USG położnicze w ciąży mnogiej i tak dalej, i tak dalej.