Czym jest chirurgia metaboliczna?
Aktualności 16 kwietnia 2018Otyłość jest częstą przyczyną cukrzycy. Leczenie cukrzycy w zaawansowanym stopniu rozwoju jest często znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Tymczasem nowe odkrycia medycyny i nieustanny rozwój bariatrii pozwalają, by dzięki chirurgii metabolicznej pozbyć się choć jednego rodzaju cukrzycy – tej kojarzonej właśnie z otyłością. Cukrzyca to jednak nie jedyny powód wykonywania chirurgicznych zabiegów zmniejszających żołądek. Czym jest chirurgia metaboliczna i bariatria? Dlaczego jej skuteczność przewyższa inne metody leczenia? Czy z otyłością można wygrać?
Czym jest chirurgia metaboliczna i bariatryczna?
Chirurgia bariatryczna, zwana często również chirurgią metaboliczną to szereg metod chirurgicznego leczenia otyłości. Jest ona dziś jedyną skuteczną metodą leczenia zaawansowanych postaci otyłości, czyli tzw. otyłości olbrzymiej oraz jej powikłań, w tym cukrzycy. Chirurgia metaboliczna to jednak nie tylko walka z otyłością. Bardzo często zabiegi znane z bariatrii stosowane są również w walce z nowotworami żołądka czy dalszych odcinków przewodu pokarmowego.
Biorąc pod uwagę, że otyłość jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku i to, jak wiele niesie ze sobą powikłań, nie dziwi dynamiczny w ostatnich latach rozwój chirurgii metabolicznej.
Wiele badań i obserwacji prowadzonych przez lata dowodzi, że chirurgia metaboliczna jest znacznie skuteczniejszą niż tradycyjne leczenie zachowawcze metodą walki z otyłością. Dzięki redukcji masy ciała oraz ograniczeniu możliwości spożywanych przez pacjenta posiłków, u wielu zoperowanych osób zauważono spadek cholesterolu oraz ustąpienie częstości występowania nadciśnienia tętniczego.
Choć wydawać by się mogło, że taka ingerencja w ludzkie ciało jest skrajnie niebezpieczna, metody chirurgiczne stosowane w bariatrii są dziś jednymi z mniej inwazyjnych dzięki wykorzystaniu laparoskopii. Leczenie otyłości za pomocą chirurgii metabolicznej jest więc skuteczne. Na czym jednak polega?
Metody stosowane w chirurgii metabolicznej
Patrząc na chirurgię metaboliczną z perspektywy ogólnej, metody stosowane w leczeniu otyłości można podzielić na dwa główne nurty: zabiegi restrykcyjne oraz zabiegi wyłączające. Te pierwsze pozwalają na fizyczne ograniczenie objętości spożywanych pokarmów, natomiast drugie zmniejszają trawienie i wchłanianie spożytych pokarmów.
Poszczególne metody mają oczywiście nieco odmienne rezultaty, dlatego też ich stosowanie jest w głównej mierze uzależnione od indywidualnych problemów zdrowotnych pacjenta. Każda z metod jest też obarczona pewnym ryzykiem powikłań i niepowodzeń, jednak to w dalszym ciągu skuteczność znacznie wyższa od wspomnianego leczenia zachowawczego.
Jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod bariatrycznych jest mankietowa resekcja żołądka. Metoda ta pozwala na wycięcie znacznej części żołądka, a w rezultacie zmniejszenie jego objętości tak, by przyjmował on niewielkie ilości posiłków.
Choć badacze w dalszym ciągu próbują ocenić skuteczność i bezpieczeństwo tej metody w porównaniu z zabiegami wyłączającymi, nie ulega wątpliwości, iż ma ona swoje zalety. Jedną z nich jest oczywiście szybka utrata masy ciała oraz redukcja wydzielania hormonu odpowiedzialnego za poczucie głodu. To jednak nie wszystko. Mankietowa resekcja żołądka pozwala na operowanie pacjentów pozwala na redukcję objawów wielu chorób związanych z otyłością oraz, co może okazać się najważniejsze, może być wykonywana również u osób po 59. roku życia (pod warunkiem zachowania szczególnych środków ostrożności).
Czy z otyłością można wygrać?
Wiele osób w dalszym ciągu nie widzi powodu, dla którego usunięcie dużej partii żołądka miałoby być rozwiązaniem wszystkich problemów z otyłością.
Prawdą jest, że problem ten jest często w dużej mierze kwestią psychologii, jednak leczenie zachowawcze to metoda nieskuteczna w przypadkach bardzo zaawansowanych.
Tymczasem chirurgia metaboliczna pozwala nie tylko na redukcję masy ciała, ale także pozytywnie wpływa na walkę z innymi chorobami związanymi z otyłością. Przykładem jest tu cukrzyca typu 2, której ustępowanie przez wiele lat kojarzono wyłącznie z utratą wagi. Współczesne badania pokazują jednak, że cukrzyca typu 2 jest również zależna od pewnych mechanizmów hormonalnych.
Dzięki wycięciu dużej części żołądka odpowiedzialnej za hormonalne sygnały głodu oraz zmniejszeniu insulinoodporności, pacjenci z cukrzycą typu 2 po zabiegach chirurgii metabolicznej zauważają normalizację glikemii już po kilku dniach od operacji. Z otyłością można wygrać, a dzięki chirurgii metabolicznej pacjenci mają szansę na dłuższe i lepsze życie.