Podnośniki dla niepełnosprawnych – jaki producent?
Aktualności 26 lutego 2021Podnośniki dla niepełnosprawnych to niezwykle przydatne urządzenie, których zalety pragniemy przedstawić w poniższym artykule.
Oprócz jednak największych korzyści, jakie przynosi nam korzystanie z podnośników w opiece nad osobą niepełnosprawną, powiemy sobie również o ich najczęstszych zastosowaniach oraz o tym, jak znaleźć najlepszego producenta takich urządzeń. Zapraszamy do lektury.
Najważniejsze zalety podnośników dla niepełnosprawnych
Przenoszenie chorych podopiecznych o własnych siłach jest nie tylko bolesne dla pleców i naraża je na poważne urazy, lecz też może okazać się ryzykowne dla pacjenta, który może np. wysunąć się z rąk. Aby zapobiec takim problemom, stosuje się podnośniki. Umożliwiają one przenoszenie chorych bez wkładania w to wysiłku, dlatego też nawet jeśli nie odznaczasz się zbyt wielką siłą fizyczną, poradzisz sobie bez kłopotu.
Co więcej, podnośniki mogą być wyposażone w specjalne akumulatory, dzięki czemu mogą pracować bez dodatkowego podłączenia do prądu, co jest bardzo przydatne np. podczas awarii. Wartość udźwigu i gabaryty podnośnika można z powodzeniem dobrać do potrzeb pacjentów i ich opiekunów.
Podnośniki dla niepełnosprawnych – kiedy najczęściej są wykorzystywane?
Podnośniki wannowe
Są one najczęściej stosowanym rodzajem podnośnika w domach prywatnych, ułatwiają bezpieczne wykąpanie osoby niepełnosprawnej. Dzięki nim kąpiel bez barier staje się możliwa, a do tego, aby dodatkowo ułatwić sprawę, nie jest wymagane instalowanie specjalnych instalacji hydraulicznych, by móc korzystać z podnośnika podczas kąpieli. Podnośniki wannowe bez problemu pasuje do większości modeli wanien, jakie można zakupić obecnie w sklepach.
Podnośniki basenowe
Najczęściej wykorzystywane są w instytucjach użytku publicznego, lecz niektórzy mogą potrzebować takiego sprzętu we własnym zaciszu. Umożliwiają transport osób chorych na basenie, w tym wejście i wyjście do basenu i transport na terenie placówki.
Podnośniki sufitowe
Można je zamontować np. przy łóżku, by ułatwiały przemieszczenie się z łóżka na wózek, bez obciążania kręgosłupa opiekuna i bez narażania pacjenta na urazy. Podnośnik może być z powodzeniem stosowany zarówno w domach prywatnych, jak i w szpitalach czy też ośrodkach rehabilitacyjnych.
Podnośnik dla niepełnosprawnych ze sklepu internetowego z wyposażeniem rehabilitacyjnym X-REH.
Wybór najlepszego podnośnika – na co zwrócić uwagę?
Warto stawiać na modele elektryczne z wbudowanymi programami, które jak najlepiej dopasują się do potrzeb pacjenta. Liczy się także jakość materiału, z którego jest wykonane nosidło. Musi ono zapewniać wygodę podczas przenoszenia i nie narażać pacjenta na upadek. Zwracamy też uwagę na takie cechy, jak podparcie na głowę.
Musimy wiedzieć również, że podnośnik podnośniki nierówny. Osoby niepełnosprawne tracą zdolność do samodzielnego zajmowania się sobą z różnych powodów, obejmujących amputację lub deformację kończyny, co wpływa na rodzaj podnośnika, który będzie najlepszy w danym przypadku. Warto ten wybór skonsultować z lekarzem, który pomoże w podjęciu najlepszej decyzji. Podnośnik nie powinien być też zbyt lekki, by nie doprowadzić do poważnych uszkodzeń.
Oprócz powyższych cech warto zwracać uwagę na gabaryty podnośnika i możliwość jego złożenia. Nie jest on potrzebny non stop, warto zatem zadbać o to, by można było go wygodnie przechowywać.
Nie wiesz, którzy producenci podnośników dla niepełnosprawnych są najlepsi? Porównaj oferty w Internecie, czytaj opinie, lub po prostu udaj się do renomowanego sklepu medycznego, w którym możesz liczyć tylko na sprawdzony sprzęt wysokiej klasy. Godnym polecenia miejscem jest sklep internetowy x-reh.pl, w którym znajdziesz podnośniki dla niepełnosprawnych od producentów takich, jak Vermeiren lub Antano Group.
Dobór jak najlepszego podnośnika dla niepełnosprawnych to bardzo ważna decyzja, by móc zadbać o komfort nie tylko osoby niepełnosprawnej, lecz też swój własny. Co więcej, wybór właściwego podnośnika jest ważny również ze względów finansowych. NFZ nie pokrywa kosztów zakupu podnośnika, lecz można w tym celu zwrócić się do PFRON, gdzie możemy uzyskać pomoc w wysokości nawet do 95% pokrycia kosztów. Dofinansowania przysługują w kategorii likwidowania barier technicznych, architektonicznych i barier w komunikacji.