Laparoskopowa operacja jajnika – przebieg i rekonwalescencja

Laparoskopowa operacja jajnika – przebieg i rekonwalescencja

Medycyna

Laparoskopia jajnika wykonywana jest w takich przypadkach, gdy na jajniku zostanie znaleziona torbiel lub guz. Przeważnie torbiele usuwa się w momencie, gdy osiągają one pewne rozmiary i istnieje spore ryzyko, że mogą pęknąć, lub w momencie, gdy lekarz podejrzewa, że dana torbiel jest zmianą nowotworową.

Na szczęście w dzisiejszych czasach bez problemu można usunąć taką niechcianą narośl na jajnikach – opcji do wyboru jest kilka. Można poddać się zabiegowi klasycznemu, a także zabiegowi laparoskopowemu, który zdecydowanie jest bardziej bezpieczny.

Klasyczna metoda jest polecana wtedy, gdy istnieje ryzyko, że torbiel jest zmianą nowotworową – jeżeli faktycznie okazałoby się, że narośl jest nowotworem, to lekarz przy klasycznej operacji będzie mógł od razu usunąć cały jajnik. Przeważnie taką operację przeprowadza się u kobiet w okresie i po menopauzie. Niestety metoda klasyczna obarczona jest większymi możliwościami wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Mogą się pojawić krwawienia, bliznowce, a także infekcje i przepukliny. Dlatego, jeżeli nie ma takiej potrzeby, lekarze wolą jednak przeprowadzać na jajnikach operacje laparoskopowe.

operacja jajnika

Jak wygląda laparoskopowa operacja jajnika?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że laparoskopie torbieli wykonuje się wtedy, gdy te torbiele są niewielkich rozmiarów i jest pewność, że nie są to zmiany nowotworowe. Przeważnie laparoskopia jest wykonywana u kobiet na tyle młodych, które mogą jeszcze zajść w ciążę i urodzić dziecko.

Metoda laparoskopowa jest małoinwazyjna, przez co wystąpienie pooperacyjnych powikłań jest mniejsze. Warto też wspomnieć, że laparoskopia nie jest przeprowadzana, gdy w ciele kobiety są jakiekolwiek zrosty, lub gdy ma ona powyżej 45 lat.

A jak konkretnie wygląda operacja laparoskopowa jajnika? Przede wszystkim do jamy brzusznej wprowadza się trokary w ilości sztuk, trzy, przez otwory. Jeden otwór ma 0,5 cm, a dwa mają po 1 cm. Pierwszy otwór znajduje się tuż pod pępkiem, a dwa kolejne nieco powyżej spojenia łonowego. Przez otwory wprowadza się do środka tor wizyjny i narzędzia chirurgiczne. Lekarz przez cały czas widzi to, co operuje i gdy znajdzie guza lub torbiel, wyłuszcza go.

Niezwykle istotne jest to, aby taka operacja była przeprowadzana najlepiej w pierwszej fazie cyklu, zaraz po ustaniu krwawienia miesięcznego.

Rekonwalescencja i hospitalizacja

Jeżeli chodzi o hospitalizację po laparoskopowej operacji jajnika, to przeważnie trwa ona od 2-3 dni, łącznie z dniem przyjęcia do szpitala i wykonania zabiegu. Co warto wiedzieć, to fakt, że do szpitala w dzień zabiegu należy stawić się na czczo.

Rekonwalescencja natomiast polega na tym, aby po zabiegu prowadzić raczej umiarkowany tryb życia i starać się jak najbardziej się oszczędzać. Po 5 dniach od zabiegu ściągane są szwy, a po pierwszej miesiączce po zabiegu jest ustalona data na badanie kontrolne. Po takim zabiegu lekarze zazwyczaj wypisują kobietom zatrudnionym zwolnienie lekarskie na okres nawet do dwóch tygodni. Jak więc widać, jest to operacja na tyle poważna, że rekonwalescencja trwa nieco więcej czasu i nie wolno w jej trakcie pracować.

chirurg

 

Podsumowanie

Jak więc widać, pomimo tego, że laparoskopowa operacja jajnika jest zabiegiem znacznie mniej inwazyjnym, od metody klasycznej, to mimo wszystko, rekonwalescencja po nim trwa całkiem długo. Na szczęście dzięki takiej operacji, kobieta jest w stanie wrócić do życia sprzed choroby znacznie szybciej niż przy zabiegu klasycznym.

Osoba, która chce poddać się jakiemukolwiek zabiegowi na jajnikach, w trakcie wizyty u lekarza zostanie poinstruowana o tym, jakie ma możliwości do wyboru. Lekarz z pewnością zarekomenduje najlepszy z możliwych zabiegów – a dla młodych kobiet, przed 45 rokiem życia, które nie mają podejrzeń zmian nowotworowych, najlepszym zabiegiem będzie właśnie laparoskopia, dzięki której można pozbyć się zarówno torbieli, jak i guzów.

Jednak, gdy kobieta przejdzie menopauzę, wtedy skuteczniejsza i bardziej bezpieczna stanie się metoda klasyczna, która jest bardziej inwazyjna, jednak daje pole do dalszych działań w momencie, gdy torbiel okaże się zmianą nowotworową na tyle dużą, że trzeba będzie wyciąć cały jajnik.


Małoinwazyjne zabiegi ginekologiczne, w tym w technice laparoskopowej 3D wykonasz w KCM Clinic.

Podobne

Search

Back to Top