Kaplica Czaszek – ponadczasowa atrakcja Kudowy Zdrój
Możliwość komentowania Kaplica Czaszek – ponadczasowa atrakcja Kudowy Zdrój została wyłączona

Kaplica Czaszek – ponadczasowa atrakcja Kudowy Zdrój

Aktualności

Kaplica Czaszek to unikalne na skalę europejską miejsce, w którym w wyjątkowo nietypowy sposób uczczono pamięć ofiar wojen i epidemii.

Odwiedzający mogą w tym miejscu oddać się refleksji nad przemijaniem człowieka. Jak powstała Kaplica Czaszek? Czy warto zabierać w takie miejsca dzieci? Jak należy zachowywać się w Kaplicy?

Kaplica Czaszek – najważniejsze informacje

Wybudowana w stylu barokowym kapliczka pełni funkcję zbiorowego grobowca, w której znajduje się aż 3 tys. ludzkich kości. Dodatkowo pod podłogą kaplicy znajdują się szczątki odpowiadające według szacunków liczbie 30 tys. pochowanych osób. Świątynia jest własnością Rzymskokatolickiej parafii św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju. Raz do roku, w nocy z 14 na 15 sierpnia odprawiana jest msza święta w intencji osób pochowanych w kaplicy.

Skąd wzięły się czaszki w kaplicy?

Wszystko zaczęło się od rzymskich katakumb. Zwiedzał je ksiądz Wacław Tomaszek, którego zaszokowało tak dosłowne wyeksponowanie ludzkich szczątków na widok odwiedzających. Po powrocie do wsi Czermna, gdzie pełnił funkcję proboszcza, dokonał zdumiewającego odkrycia.

W pobliżu kościelnej dzwonnicy miejscowe psy rozgrzebywały ziemię, wyciągając z niej ludzkie szczątki. Ksiądz, wraz z kościelnym i grabarzem, kontynuowali eksplorację. Zainspirowany katakumbami ksiądz nakazał wydobycie wszystkich szczątek, oczyszczenie i wybielenie. Znacząca część szczątek znalazła swoje miejsce na ścianach i sufitach kaplicy. Pozostała część, zgodnie z wolą proboszcza, spoczęła w podziemiach kaplicy. Prace nad kaplicą trwały w latach 1776-1804.

Kaplica Czaszek – ciekawa czy przerażająca?

Tworząc to niezwykłe miejsce, ksiądz miał na celu złożenie hołdu i upamiętnienie zmarłych. We wnętrzu można znaleźć napis “Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, żywym ku przestrodze”. Bez wątpienia zwiedzając to miejsce, trudno pozostać obojętnym. Uczucie nostalgii, zadumy, a nawet strachu czy choćby ciekawość to z pewnością uczucia, jakie mogą Ci towarzyszyć, gdy znajdziesz się we wnętrzu.

Czy warto zabierać do kaplicy dzieci?

Równie ważne są argumenty za jak i przeciw. Plusem może być to, że uczymy dzieci w praktyce tego, jak należy zachowywać się w miejscach pamięci, a także szacunku dla zmarłych, poległych w tak tragicznych okolicznościach. Jest to lekcja historii w praktyce, która może dużo lepiej zapaść w pamięć niż wykłady z podręczników – jest to szansa na naukę empatii i zrozumienia, jak straszne mogą być konsekwencje konfliktów.

Jeśli chodzi o argumenty przeciw – teoretycznie wstęp do kaplicy jest dozwolony już dla dzieci od 6 roku życia, nie mniej jednak nie każdy maluch w tym wieku jest na to przygotowany. Dzieci mogą być zwyczajnie ciekawe niecodziennego widoku, co stwarza ryzyko niewłaściwego zachowania. Lub przeciwnie – jeśli dziecko jest wrażliwe, może się mocno przestraszyć, co również może mieć negatywne konsekwencje.

Jakie zasady obowiązują w kaplicy Czaszek?

Przede wszystkim – na miejscu nie wolno robić zdjęć. Do tego dochodzi też konieczność włożenia stosownego ubioru, by okazać szacunek zmarłym. Oczywiście konieczne jest zachowanie ciszy i spokoju – Kaplica Czaszek nie jest typową atrakcją turystyczną, służącą klasycznej rekreacji – tutaj nadajemy swojej wyprawie nieco inny wymiar.

Jakie atrakcje czekają w pobliżu Kaplicy Czaszek?

Gdy już zechcesz odwiedzić miejsca o nieco bardziej konwencjonalnym charakterze, wówczas czeka na Ciebie w Kudowie-Zdroju mnóstwo innych miejsc, w których również możesz zyskać cenną wiedzę. Gdzie warto zajrzeć?

  • Muzeum Minerałów
  • Teatr Zdrojowy
  • Jaskinia Solno-Jodowa Galos
  • Altana Miłości na Górze Parkowej
  • Dom Pracy Twórczej Cyganeria
  • Ogród Japoński w Jarkowie
  • i wiele innych

czaszki

Wczasy w Kudowie-Zdroju – gdzie szukać noclegu?

Oprócz miejsc, jakie warto zwiedzić, będąc w Kudowie-Zdroju, musisz zatroszczyć się również o nocleg. Aby wyszukiwanie najlepszego miejsca zakwaterowania przebiegało jak najsprawniej, skorzystaj z wyszukiwarek. Jedną z nich jest strona fajnewczasy.pl, na której możesz znaleźć nie tylko informacje dotyczące noclegów w najpopularniejszych miejscowościach w Polsce – tutaj masz szansę na znalezienie komfortowego noclegu w miejscach, które nie są znane szerszej grupie turystów. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do popularnego miasta, czy na niewielką wieś, my pomożemy Ci znaleźć dokładnie to, czego szukasz!

Podobne

Search

Back to Top