Rodzaje sauny i sposoby korzystania

Rodzaje sauny i sposoby korzystania

Aktualności

Sauna domowa to przyjemność, na którą decyduje się coraz więcej Polaków. Z uwagi na jej liczne dobrodziejstwa zdrowotne i relaksacyjne cieszą się one coraz to większym zainteresowaniem.

Zalety i korzyści korzystania z sauny

Sauna hartuje nasze ciało, poprawia krążenie, pomaga w walce z reumatyzmem i licznymi chorobami. Kilkunastominutowy seans w pomieszczeniu nagrzanym nawet do 120°C, rozgrzewa naszą skórę do 45°C, a temperaturę całego ciała podnosi o jeden stopień. Taki zabieg zwiększa odporność naszego organizmu, skutecznie zabija to bakterie i wirusy, jeśli więc czujesz, że bierze cię choroba, sauna może ją zatrzymać, gdyż wtedy to zostają zabite wszystkie zarazki, a nasze ciało zostaje oczyszczone. Ważnym jest by po czasie spędzonym w saunie sprawić sobie na przemian zimny i gorący prysznic, tylko i wyłącznie wtedy nasza kuracja może okazać się skuteczna.  Dzięki takiemu działaniu zostanie pobudzone nasze ukrwienie, mięśnie się rozluźniają, a my poczujemy się o wiele lepiej.

A co z wpływem sauny na nasza urodę?

Należy wiedzieć, że nasza skóra pełni rolę filtra, zatrzymuje ona szkodliwe substancje i brud jaki atakuje nasze ciało. W czasie pobytu w saunie skóra nagrzewa się do 45°C, co zabija bakterie i zarazki, z kolei fakt iż w saunie się pocimy sprawia ze organizm wydala toksyny i oczyszcza skórę. Dochodzi wtedy do odblokowania się gruczołów łojowych, a dzięki temu organizm pozbywa się nadmiaru sebum, który odpowiada za powstawanie pryszczy i zaskórników. Dzięki poceniu się w saunie zostaje również wydalana z organizmu sól, która ma na nas zły wpływ oraz powoduje zatrzymywanie się wody  w organizmie, przez co wyglądamy na grubszych.

sauna-finska

Istnieje wiele rodzajów saun, każda jest wskazana dla określonej grupy osób i posiada własne zasady użytkowania. Najbardziej znaną sauną na świecie jest sauna fińska. Jest to pomieszczenie wykonane z drewna, gdzie na specjalnym piecu układa się kamienie, które wytwarzają ciepło. W odróżnieniu od sauny szwedzkiej, kamieni nie polewa się wodą. W tego typu saunie panuje bardzo niska wilgotność, a temperatura sięga 100°C. Do sauny powinno się wchodzić po uprzednim umyciu się i osuszeniu, początkowo należy położyć się na wyższym podeście, gdzie panuje najwyższa temperatura. Pod koniec seansu powinniśmy zejść niżej by stopniowo ostudzić temperaturę naszego ciała.

Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które zgodnie z naszymi życzeniami i wymaganiami mogą zaprojektować saunę, a następnie umieścić ją w naszym domu.

Wybór rodzaju i wielkości sauny zależy jedynie od nas i naszych możliwości. Koszt takiej sauny jest coraz tańszy, a więc coraz więcej ludzi może sobie pozwolić na taką wygodę. W momencie instalowania takiej sauny, należy przede wszystkim dopilnować odpowiedniej wentylacji, gdyż to ona głównie będzie decydować o odpowiednim działaniu tego pomieszczenia.

Podobne

Search

Back to Top