Pies ma biegunkę? Poznaj możliwe przyczyny
Możliwość komentowania Pies ma biegunkę? Poznaj możliwe przyczyny została wyłączona

Pies ma biegunkę? Poznaj możliwe przyczyny

Produkty

Każdemu właścicielowi zależy na utrzymaniu psa w jak najlepszym zdrowiu. Co jednak zrobić, gdy zdrowie to zaczyna szwankować i czworonóg cierpi z powodu biegunki?

 

Przyczyny biegunki u psów

 

Istnieje kilka przyczyn występowania biegunki u psów. Do najczęściej występujących można zaliczyć przede wszystkim:

  • Błędy żywieniowe

Niewłaściwa, źle zbilansowana dieta psa może skutkować zarówno zaparciami, jak i biegunkami. Podstawą do powstawania rozwolnień u czworonogów mogą być również niezdiagnozowane nietolerancje pokarmowe i uczulenia na znajdujące się w jadłospisie produkty.

  • Wirusy, bakterie i grzyby

Niejednokrotnie biegunki mają charakter zakaźny. Mogą być wtedy wywołane przez wirusy, bakterie lub grzyby.

  • Choroby zapalne 

Bardzo często rozwolnienie jest jednym z objawów świadczących o rozwijającym się w ciele psa stanie zapalnym.

  • Inne choroby 

Występowanie biegunki u psa może również świadczyć o takich chorobach jak niedoczynność nadnerczy, niewydolność wątroby bądź też niewydolność trzustki.

Pojawienie się u czworonoga rozwolnienia stanowi często także objaw stresu wywołanego separacją z właścicielem lub jakimkolwiek odstępstwem od rutyny psa, na przykład zmianą miejsca zamieszkania, pojawieniem się w życiu rodziny dziecka lub innego zwierzęcia, a nawet obecnością gości.

 

Co powinno zaniepokoić właściciela? 

 

Właściciel czworonoga powinien zawsze bacznie obserwować swojego pupila. Powodem do niepokoju powinny być wszelkie zmiany w zakresie dotychczasowego wyglądu odchodów zwierzęcia – koloru, konsystencji, a także objętości. Niepożądane są zarówno zaparcia, jak i biegunki. Na problemy z przewodem pokarmowym lub inne choroby mogą wskazywać także zbyt częste wypróżnienia oraz nieumiejętność trzymania kału.

 

Jak pomóc cierpiącemu z powodu biegunki psu? 

 

W sytuacji wystąpienia biegunki u psa pierwszą reakcją właściciela powinna być dalsza obserwacja wypróżnień oraz zachowania pupila. Jeżeli rozwolnienie nie jest wyłącznie jednostkowym incydentem, należy zastanowić się nad jakością psiej diety – może się okazać, że nie jest ona odpowiednio zbilansowana i konieczna będzie jej zmiana. W wypadku biegunki spowodowanej występowaniem sytuacji stresowych właściciel powinien z kolei postarać się o eliminację bodźca wywołującego zdenerwowanie u pupila.

 

Kiedy bezwzględnie należy udać się z psem do weterynarza?

 

Wizyta u weterynarza to najlepszy i najbardziej pewny sposób na rozpoznanie przyczyny występowania biegunki u psa. W sytuacji, gdy problemy z rozwolnieniem nie ustępują, zasięgnięcie opinii specjalisty jest niezbędne, by właściwie zadbać o zdrowie pupila i nie dopuścić do rozwinięcie się poważnych chorób i zaburzeń. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest również wskazana w momencie, gdy właściciel zna już przyczynę występowania biegunki i poszukuje najlepszego sposobu leczenia.

 

Sposoby zapobiegania biegunkom u psów 

 

Podstawowym sposobem na zapobieganie występowania biegunek u psa jest zapewnienie zwierzęciu odpowiednio zbilansowanej diety. Psy, choć mięsożerne, różnią się w kwestii jedzenia od kotów i potrzebują w jadłospisie nie tylko mięsa, lecz również produktów pochodzenia roślinnego, takich jak warzywa oraz zboża. Dobra psia dieta zawiera w sobie:

  • mięso, które stanowi podstawowe źródło białka w diecie,
  • warzywa, takie jak marchewka, pietruszka i brokuły, dostarczające błonnika i minerałów,
  • jajka stanowiące źródło witamin A, E oraz mikro- i makroelementów,
  • węglowodany w postaci ryżu, ziemniaków i kasz oraz płatków owsianych zapewniające energię.

 

psie odchody

Kontrola odchodów psa 

 

Zwracanie bacznej uwagi na to, jak wyglądają odchody psa, pozwala zauważyć ewentualne problemy ze zdrowiem pupila. Przy prawidłowo przebiegającym procesie trawienia psie odchody są jasnobrązowe i lekko połyskujące, posiadają przy tym plastyczną konsystencję. Jakiekolwiek odstępstwo od normy zauważone w trakcie kontroli odchodów psa stanowią powody do zasięgnięcia fachowej opinii weterynarza.

Podobne

Search

Back to Top