Mycie paneli fotowoltaicznych – jak robić to prawidłowo?
Możliwość komentowania Mycie paneli fotowoltaicznych – jak robić to prawidłowo? została wyłączona

Mycie paneli fotowoltaicznych – jak robić to prawidłowo?

Produkty

Panele fotowoltaiczne od kilkunastu już lat szturmem podbijają rynek – nie tylko polski, ale i zagraniczny.

Są dobre dla naszej planety, a do tego wysoce ekonomiczne – ich koszt zwraca się bowiem stosunkowo szybko, a dość rzadko wymagają one naprawy czy wymiany. Specjaliści określają żywotność paneli fotowoltaicznych na około 40 do 50 lat. Obecnie jest to jedno z trzech najbardziej popularnych na świecie rozwiązań, które przeznaczone są do pozyskiwania energii odnawialnej.

Wydajność takiej instalacji zależy od wielu czynników, między innymi od czynników atmosferycznych takich jak wyjątkowo silne nasłonecznienie, gradobicia, czy opady, jednak tym, o którym zdecydowanie zbyt rzadko myślimy, jest ich czystość.

Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?

Jak każda część budynku, fotowoltaika także narażona jest na zabrudzenia. Na panelach może osadzać się kurz, czy pył, a także odchody ptaków. Wszystkie te czynniki, będą zmniejszały wydajność w tym miejscu, dlatego raz na jakiś czas warto zadbać o dokładne oczyszczenie paneli. Trzeba jednak pamiętać, że producenci odradzają także zbyt częste mycie fotowoltaiki, gdyż to także może wpływać na wydajność instalacji.

Czy można samemu umyć panele fotowoltaiczne?

W zasadzie nie ma co do tego jasnych przeciwwskazań, jednak producenci odradzają samodzielne podejmowanie takich działań. Dlaczego? Panele należy myć specjalnymi, wysokiej jakości chemikaliami, które nie zniszczą powierzchni.

Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu, by zapobiegać przywieraniu zabrudzeń. Do tego, woda używana do mycia musi być wodą destylowaną, a mycie trzeba wykonać miękką gąbką, by nie zarysować powierzchni. Pod żadnym pozorem nie wolno myć paneli fotowoltaicznych myjką ciśnieniową, gdyż może je to uszkodzić.

Do samodzielnego mycia paneli trzeba się więc dobrze przygotować technicznie i nie chodzi tu tylko o środki niezbędne do czyszczenia paneli, ale także, o zapoznanie się z zasadami BHP. Mysie paneli to praca na wysokościach, więc trzeba być przy niej bardzo ostrożnym, by nie narazić się na uszkodzenie zdrowia.

Grozi nam nie tylko upadek z wysokości, ale także porażenie prądem, dlatego należy być w tym przypadku bardzo ostrożnym. Zaleca się także mycie paneli późnym wieczorem, bądź wczesnym rankiem, kiedy te nie są jeszcze nagrzane i dotknięcie ich nie spowoduje poparzenia. Dodatkowo nagła zmiana temperatur może uszkodzić panele, więc dla bezpieczeństwa, lepiej przeznaczyć na to godziny, kiedy słońce nie jest już tak intensywne.

Mycie paneli fotowoltaicznych – jakich środków użyć?

Kiedy zdecydujemy się na wynajęcie firmy, która umyje panele za nas, trzeba pamiętać, że cena takiej usługi może dość mocno się wahać. Wynika to przede wszystkim z ułożenia paneli. Pomiędzy poszczególnymi modułami powinna być odpowiednio duże przerwa, która pozwoli na wygodne umycie paneli przy pomocy profesjonalnej maszyny. Jeśli przestrzeń będzie zbyt mała, panele będzie trzeba myć ręcznie, a to może znacząco podnieść koszty czyszczenia.

Firmy zajmujące się czyszczeniem instalacji fotowoltaicznych wyróżniają dwa sposoby mycia, które zostały podzielone ze względu na skuteczność i technologię filtra, jaka jest podczas pracy używana:

  • system jonowo-kationowy, który pozwala na usunięcie nawet do 99% zabrudzeń – filtrowanie zabrudzeń odbywa się za pomocą żywicy ze złożem zmieszanym,
  • system odwróconej osmozy, dzięki któremu usunąć można od 95% do 98% zanieczyszczeń – polegający na myciu z użyciem specjalnego filtra membranowego.

ogniwa słoneczne

Komu zlecić mycie instalacji fotowoltaicznej?

Znalezienie firmy myjącej panele fotowoltaiczne w Środzie Śląskiej nie jest raczej dużym problemem, gdyż większość przedsiębiorstw, które w swojej ofercie mają taką usługę, to spółki stawiające na mobilność. Nie mają innej możliwości jak przyjazd do klienta, dlatego bardzo często ich obszar działania jest bardzo szeroki.

Mycie paneli jest bardzo istotne dla ich żywotności, dlatego nie wolno o nim zapominać, jednak jednocześnie nie powinniśmy robić tego zbyt często i bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli nie jesteśmy pewni czy poradzimy sobie sami z takim wyzwaniem, warto zainwestować w specjalistyczną firmę, która zrobi to za nas.

Podobne

Search

Back to Top