Dlaczego warto inwestować w technologie zwiększające efektywność energetyczną budynków?
Możliwość komentowania Dlaczego warto inwestować w technologie zwiększające efektywność energetyczną budynków? została wyłączona

Dlaczego warto inwestować w technologie zwiększające efektywność energetyczną budynków?

Aktualności

Podwyżki cen energii w niemal wszystkich państwach europejskich oznacza dla przedsiębiorców znacznie wyższe koszty prowadzenia działalności. Nic zatem dziwnego, że temat efektywności energetycznej i lepszego zarządzania systemami energii pojawia się coraz częściej – zwłaszcza w przypadku modernizacji budynków i zakładów pracy, które zużywają spore ilości prądu. 

Zwiększenie efektywności energetycznej, zarówno w budynkach mieszkalnych, firmach czy środkach transportu oraz instytucjach publicznych to spore korzyści. Oszczędzanie energii przekłada się nie tylko na zmniejszenie kosztów utrzymania, czyli rachunków, ale przede wszystkim ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. 

Efektywność energetyczna pomimo tego, że wymaga od właścicieli nieruchomości rozpoczęcia modernizacji i wdrożenia nowoczesnych technologii, wcale nie oznacza ogromnych nakładów finansowych. W jaki sposób można zatem podnieść efektywność energetyczną budynków? W jakie technologie warto zainwestować? 

Czym jest efektywność energetyczna budynku? 

Efektywność energetyczna budynków to nic innego jak stosunek energii jaka jest wykorzystywana w danej nieruchomości, w typowych warunkach eksploatacyjnych, do energii zużywanej do uzyskania takiego efektu. Oznacza to takie gospodarowanie energią w budynkach, aby uzyskać jak najmniejsze jej zużycie na własne potrzeby. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gospodarstw domowych oraz obiektach publicznych, które dążą do jak największych oszczędności w tym zakresie. Oszczędności w energii elektrycznej szukają również przedsiębiorcy. 

O efektywności energetycznej budynku warto pomyśleć już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, które są również bezpieczne dla środowiska naturalnego, pozwoli na lepsze zarządzanie energią oraz oszczędności w zakresie efektywności energetycznej. Jednak osoby, które dopiero teraz zainteresowały się kwestią efektywności energetycznej w dalszym ciągu mają możliwość podjęcia odpowiednich kroków i rozpoczęcie modernizacji obiektu. 

Pojęcie efektywności energetycznej budynków jest także istotne w przypadku ochrony środowiska. Zwiększona produkcja energii z nieodnawialnych źródeł energii nie tylko wyczerpuje naturalne zasoby planety, ale przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne powinny zwrócić na to uwagę planując modernizację. 

W jaki sposób można zwiększyć efektywność energetyczną budynku? 

W przypadku efektywności energetycznej budynków, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich, nie można zapomnieć o zjawisku tzw. wyspy cieplnej. Oznacza to nic innego jak to, że w miastach panuje jest większa temperatura niż na terenach niezabudowanych. W projekcie modernizacyjnym warto zatem uwzględnić inne obiekty znajdujące się w pobliżu, które w różnym stopniu mogą pozytywnie wpłynąć na zużycie energii. 

Położenie budynku to jedna z najważniejszych kwestii zwiększania efektywności energetycznej. Jeśli okna są uszczelnione i skierowane na południe, istnieje większa szansa na naturalne docieplenie pomieszczeń. Warto również zadbać o to, aby w pobliżu nie znajdowały się wysokie drzewa, które mogłyby odciąć dopływ światła słonecznego, powodując tym samym spadki ciepła. Dodatkowo budynki, które znajdują się w tzw. przeciągach również są narażone na spore spadki ciepła i konieczność zwiększonych inwestycji w trakcie modernizacji. 

Inwestowanie w efektywność energetyczną to również skuteczny sposób na to, aby zmniejszyć wysokość opłat za energię – zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym. 

Opłacalne inwestycje przy zwiększaniu efektywności energetycznej budynku 

Jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji, która ma przyczynić się do wzrostu efektywności energetycznej budynku, a tym samym zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, to wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wymiana starego typu kotłów na nowoczesne o sprawności około 80 procent lub kotłów na pellet, to szansa na skuteczne zwiększenie efektywności energetycznej. Podobnie jak instalacja pomp ciepła oraz paneli słonecznych. 

Energooszczędne rozwiązania i inwestycje z tym związane sprawdzą się także w przemyśle. Warto zatem poprawić izolację obiektów, a także dokonać optymalizować zużycie energii w firmie poprzez wykorzystanie naturalnej efektywności energetycznej budynku. Termomodernizacja oraz nowoczesna wentylacja pozwoli na utrzymanie komfortu cieplnego obiektu i maksymalne wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł energii. 

budynek

Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zwiększaniu efektywności energetycznej budynku. Firma zewnętrzna przeprowadzi dokładną kontrolę obiektu i sporządzi projekt modernizacji, przy jednoczesnym wykorzystaniu jego naturalnego potencjału. Takie działanie z pewnością przyczyni się do zwiększenia oszczędności za energię oraz wpłynie na pozytywny wizerunek firmy działającej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju

Podobne

Search

Back to Top