Szklarska Poręba – najważniejsze atrakcje, które warto odwiedzić
Możliwość komentowania Szklarska Poręba – najważniejsze atrakcje, które warto odwiedzić została wyłączona

Szklarska Poręba – najważniejsze atrakcje, które warto odwiedzić

Turystyka

Dolny Śląsk jest jednym z niezwykle atrakcyjnych regionów naszego kraju. Oferuje turystom unikalne zabytki i wyjątkowe krajobrazy ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu. Obok nizin i wyżyn występują tu masywy górskie, dlatego Dolny Śląsk jest jednym z bardziej malowniczych miejsc w Polsce. Małym miasteczkiem położonym na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich w dolinie rzeki Kamiennej jest Szklarska Poręba. Większą część jej powierzchni zajmują obszary leśne. To świetny punkt wypadowy na wycieczki w góry. Miasteczko oferuje turystom wiele atrakcji turystycznych.

Alpejski klimat Szklarskiej Poręby

W Szklarskiej Porębie występuje klimat zbliżony do alpejskiego z powodu szczególnego położenia miasta i bliskości torfowisk Gór Izerskich. Wiatry powodują szybką wymianę powietrza, co sprawia, że średnia temperatura jest tu dość niska, podobnie ciśnienie, a poziom wilgotności powietrza jest dość wysoki ze względu na bliskość torfowisk. Z tego powodu jest cenionym uzdrowiskiem, do którego chętnie przyjeżdżają turyści i sportowcy, a także osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi i przeciążone nieustannym stresem. Szklarska Poręba jest stacją klimatyczną, będącą obiektem zainteresowania meteorologów i klimatologów.

Szklarska Poręba stolicą sportów zimowych

Szklarska Poręba jako stolica sportów zimowych przyciąga co roku amatorów jazdy na nartach zarówno zjazdowych jak i biegowych, snowboardzie, a także psich zaprzęgów. Piękne krajobrazy zachęcają do górskich wycieczek o każdej porze roku. To doskonała baza wypadowa na wyprawy rowerowe górskimi szlakami. Atrakcje Szklarskiej Poręby zachęcają do edukacyjnych i krajoznawczych wycieczek. Jedną z najpopularniejszych imprez narciarskich jest Bieg Piastów odbywający się co roku na Polanie Jakuszyckiej w pierwszy weekend marca. Organizowany jest od 1976 roku i obejmuje biegi na dystansie 50, 30, i 25 kilometrów. Wizytówką miasta są nie tylko sporty, klimat ale również wiele atrakcji.

Malowniczy Wodospad Szklarki i Kamieńczyka

Głównymi atrakcjami Szklarskiej Poręby jest Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka. Po przyjeździe warto udać się do tych malowniczych miejsc, które są położone na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. W pobliżu wodospadu Szklarki znajduje się schronisko PTTK Kochanówka, a przy Wodospadzie Kamieńczyka – Kamieńczyk. Wodospad Szklarki położony jest w środkowej części wąwozu na wysokości 520 metrów n.p.m. Spada kaskadą, która zwęża się u dołu  i spiralnie skręca. Jego strumień wody ma długość ponad 13 metrów. Do wodospadu prowadzą dwa szlaki czarny i zielony ze Szklarskiej Poręby lub z parkingu położonego na drodze do Piechowic. Natomiast Wodospad Kamieńczyka jest najdłuższy w polskich Karkonoszach. Ma 100 metrów długości i spada trójstopniową kaskadą. Jego szerokość w pewnych odcinkach przekracza 4 metry. To magiczne miejsce zostało wykorzystane do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Złoty Widok – taras widokowy

Z tarasu widokowego Złoty Widok, który został oddany do użytku w 2020 roku, można podziwiać wspaniałe i malownicze krajobrazy Karkonoszy. Dzięki leżakom i ławkom stał się on miejscem relaksu i odpoczynku z zachwycającym widokiem na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Do tego miejsca można dostać się w prosty sposób ulicą Matejki pod Wlastimilówkę, czyli dom artysty malarza Wlastimila Hofmana. Następnie przez las prostą drogą można dojść do tarasów widokowych.

Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie

Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie jest idealnym miejscem dla miłośników minerałów i archeologii, którzy mają tu okazję obejrzeć  niemal 3000 eksponatów. Są pośród nich minerały i skamieniałości nie tylko z całego świata, ale również z kosmosu.

Huta szkła kryształowego w Piechowicach

W hucie szkła kryształowego w sąsiednich Piechowicach dorośli i dzieci mogą obserwować proces wytwarzania kryształu, poznać historię wytopu szkła na tych terenach i podziwiać arcydzieła sztuki szklarskiej.

Gdzie można znaleźć noclegi w Szklarskiej Porębie?

W celu znalezienia najlepszego noclegu w Szklarskiej Porębie warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej fajnewczasy.pl. Hotele, pensjonaty, wille, apartamenty, domy wczasowe oferują swoim gościom  komfortowe noclegi w tej malowniczej miejscowości.

Podobne

Search

Back to Top