Rekreacyjna jazda rowerem – jaki rower wybrać?

Rekreacyjna jazda rowerem – jaki rower wybrać?

Aktualności

Aktywne spędzanie czasu jest podstawą zdrowego trybu życia, jednak jazda na rowerze, to coś znacznie więcej. Uczucie zmęczenia po przebyciu dłuższej trasy sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i czujemy się dobrze. W taki sposób możemy odciąć się od świata, codziennych problemów i natrętnych myśli. Jedyną przeszkodą może być wybór odpowiedniej dla nas trasy i odpowiedniego dla naszych potrzeb sprzętu.

 

Co tracisz wybierając źle?

Źle dobrany sprzęt może nam popsuć przyjemność z jazdy, a nawet doprowadzić do wypadku, gdy pojedziemy w teren, do którego nie jest dostosowany. Można też wybrać rower bez możliwości zamontowania wymaganych dodatków lub wręcz przeciwnie, posiadający rzeczy, których nie potrzebujemy. Za przykład można tutaj podać amortyzatory, które są nieodłącznym elementem wycieczek górskich i tras wyczynowych, jednak w mieście mogą się przydać chyba jedynie do jazdy po krawężnikach, czyli krótko mówiąc są dla nas bezużyteczne. Jest to ważna kwestia, ponieważ różne rodzaje rowerów różnią się ceną i bez sensu jest przepłacać kupując coś, co nie będzie dla nas idealne.

Jakich dodatków potrzebujesz?

Może brzmi to banalnie, jednak często potrzebujemy miejsca na dodatki takie jak na przykład koszyk, bagażnik, błotniki i bidon. To wszystko jest potrzebne, gdy jeździmy rowerem do sklepu lub po prostu używamy go do wykonania codziennych czynności. W takim przypadku musimy zapomnieć o rowerze górskim, ponieważ jego budowa uniemożliwia zamontowanie takich elementów

Cena

Dla osób chcących kupić rower tylko do celów rekreacyjnych cena odgrywa bardzo dużą rolę. Większość ludzi nie chce wydać na rower paru tysięcy złotych, dlatego doradzamy tutaj, że w miarę dobrej jakości sprzęt możemy znaleźć w przedziale od 800 do 1000 złotych. Warto podczas zakupu porównać kilka rowerów z tej samej kategorii cenowej i wybrać ten, który będzie najlepszy.

 

Płeć

Zwracanie uwagi na płeć nie jest może zbyt poprawne, jednak prawda jest taka, że kobiety różnią się od mężczyzn budową. Wprowadzenie rowerów przeznaczonych tylko dla kobiet wymogło na producentach to, że przy takim samym wzroście kobieta i mężczyzna bardzo różnią się od siebie nie tylko budową i masą ciała, ale także długością nóg i rąk.

Z tego właśnie powodu pierwotny wygląd rowerów, zwanych też damkami, charakteryzował się nisko osadzoną górną ramą. W ostatnim czasie wprowadzono jednak nowe modele z myślą o kobietach i o tym, że mogą się one wybrać na przejażdżkę nie tylko w po mieście, ale także w trudniejsze trasy, na przykład w góry.

Zdecyduj, gdzie chcesz jeździć!

Jazda rekreacyjna nie musi oznaczać tylko jednego typu tras. Możesz preferować jazdę po asfalcie lub zwykłych dróżkach, które prowadzą przez pola lub podnóża gór. W takim przypadku dla jednej osoby dobry będzie rower górski, a dla innej szosowy. Tak naprawdę trudno byłoby znaleźć coś, co sprawdzi się w każdych warunkach, ponieważ każdy rodzaj trasy wymaga od nas czegoś innego i dlatego różne rodzaje rowerów mają odmienne parametry.

Idealnym miejscem na wycieczki rowerowe jest Nielestno, które znajduje się niedaleko Doliny Bobru. W okolicy organizowane są liczne spływy kajakowe i pontonowe, a okolica obfituje w piękne krajobrazy i ścieżki rowerowe. Polecana jest w szczególności agroturystyka we Wleniu. Miejsce to jest przyjazne dla rodzin z dziećmi i zwierzętami.

Podobne

Search

Back to Top