Jak usunąć plamy z krwi z dywanu?
Możliwość komentowania Jak usunąć plamy z krwi z dywanu? została wyłączona

Jak usunąć plamy z krwi z dywanu?

Aktualności

Dywan to ważny element każdego wystroju wnętrza, w którym się znajduje. Służy on nie tylko do ogrzewania naszych stóp i oddzielanie ich od zimnej podłogi, ale także pełni funkcję dekoracyjną.

Z racji ciągłego użytkowania, dywan narażony jest na wiele zabrudzeń — jednymi z trudniejszych do wyczyszczenia, są z pewnością plamy z krwi. Czy istnieje sprawdzony sposób, na pozbycie się ich z dywanu?

Sposoby na usunięcie krwi z dywanu

W przypadku plam z krwi bardzo ważne jest szybkie działanie. Najlepiej od razu po zabrudzeniu dywanu zwilżyć brudne miejsce zimną wodą. Bardzo ważne jest użycie  niskiej temperatury wody, ponieważ zbyt ciepła sprawi, że krew zaschnie i jeszcze mocniej wgryzie się w materiał. Płucząc plamę zimną wodą, nie dopuścimy do zaschnięcia krwi i być może wystarczy standardowe przepranie dywanu proszkiem do prania i plama zniknie.

Jeżeli jednak pomimo szybkiego wypłukania krwi, plama wciąż jest widoczna, przydatne może okazać się użycie wody utlenionej. Dlaczego? Wszystko dzięki obecności nadtlenku wodoru, który ma bardzo silne właściwości wybielające. Należy polać plamę wodą utlenioną, chwilę odczekać, przetrzeć i wyprać miejsce z użyciem proszku. Jeżeli Twój dywan zrobiony jest z delikatnych materiałów bądź jest ciemny i obawiasz się wybarwienia koloru, spróbuj sprawdzić działanie wody utlenionej na niewielkim fragmencie dywanu, gdzieś w rogu, który np. znajduje się pod meblami. Postępując w ten sposób, upewnisz się, że nie uszkodzisz go jeszcze bardziej.

Kolejnym sposobem jest użycie sody oczyszczonej. Nawilż dywan wodą, posyp obficie sodą i zaczekaj, aż roztwór zacznie działać. Później możesz zmyć sodę i zaprać dywan. Jeśli plama nie zniknęła całkowicie, powtarzaj cały proces aż do jej wywabienia.

Do usuwania plam z krwi z delikatnych rodzajów dywanów, sprawdzi się szare mydło. Zapierz plamę mydłem, zmyj wodą i powtarzaj te czynności, aż zauważysz, że krew zniknęła.

Naturalnym środkiem, który może pomóc w walce z uporczywymi plamami, jest też sól. Wystarczy, że zrobisz roztwór wody z solą (na litr wody pół szklanki soli) i zmoczysz nim plamę, zostawiając roztwór na dywanie przez ok. 30 minut.

Przydatne w wywabianiu zabrudzeń z krwi mogą okazać się także: aspiryna i polopiryna. Te popularne, dostępne w praktycznie każdym domu środki, rozpuszczone w niewielkiej ilości wody i położone na zabrudzenie, mogą zdziałać cuda! Pamiętaj tylko by nie trzymać ich zbyt długo.

Jeśli posiadasz dywan typu shaggy, nie powinieneś pocierać plamy i roznosić jej na czyste włosie. W takim przypadku najlepiej zmoczyć koszulkę/szmatkę w jednym z wyżej wymienionych roztworów, przyłożyć ją do plamy i mocno przyciskać, żeby to właśnie ten materiał wciągnął jak najwięcej krwi. Dopiero po jej dostatecznym zebraniu, możemy wziąć się za czyszczenie właściwe.

Wyżej wymienione sposoby dotyczą plam ze świeżej krwi, powstałych w wyniku np. przerwania ciągłości skóry z powodu skaleczenia, krwotoku z nosa czy miesiączki. A co z plamami krwi, które zdążyły już zaschnąć i są bardzo rozległe? Przykładem mogą być tu plamy z krwi powstałe w wyniku zgonu – często trudne do usunięcia dla osób, które chcą przywrócić miejsce śmierci bliskiej osoby do idealnej czystości.

dywan

W takich sytuacjach usuwanie śladów krwi, zwłaszcza jeśli jej ilość była duża i znalazła się ona na wielu różnych powierzchniach może być niewykonalne przy użyciu domowych sposobów. Jak więc można poradzić sobie z plamami krwi po zgonie znajdującymi się na dywanie? W tym przypadku również sprawdzi się obfite polewanie zimną wodą, skutkujące jak największym wypłukaniem wsiąkniętej krwi. Następnie cały dywan pierzemy z użyciem silnych detergentów. Możemy wspomagać się, tak jak w powyższych przypadkach, działaniem soli czy szarego mydła.

Warto jednak pamiętać o tym, że zaschnięta krew zmarłej osoby to również siedlisko bakterii, a nieprzyjemny zapach może być wyczuwalny nawet mimo dokładnego prania. Najlepiej więc zdać się na działanie profesjonalnej ekipy sprzątającej po zgonach, która dzięki specjalistycznym sprzętom i środkom skutecznie pozbędzie się wszelakich zabrudzeń, niezależnie od rodzaju dywanu.

My polecamy skontaktowanie się z firmą Vector, która profesjonalnie usunie plamy krwi i inne zabrudzenia z dywanu.

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Podobne

Search

Back to Top