Dlaczego warto oddawać puszki na skup?
Możliwość komentowania Dlaczego warto oddawać puszki na skup? została wyłączona

Dlaczego warto oddawać puszki na skup?

Aktualności

Zbieranie puszek dla wielu osób może się kojarzyć z ludźmi bezdomnymi, którzy nie mogą w inny sposób zarobić na utrzymanie. Nic bardziej mylnego

Czy warto oddawać puszki na skup złomu — ekologicznie i ekonomicznie

Zbieractwo puszek jest coraz modniejsze. Przyczynami tego jest po pierwsze ekologia, i po drugie ekonomia. Jak często aluminium z puszek jest wykorzystywane w innych produktach oraz, jaki ma wpływ na środowisko?

Jak często wykorzystywane są produkty w puszkach na co dzień

Z wykorzystaniem aluminium, kojarzą się głównie puszki po piwie, czy napojach typu: Coca Cola. Ten sam rodzaj metalu jest wykorzystywany w wielu innych dziedzinach.

Oprócz napoi wymagana jest również konserwacja żywności. Aluminium sprawdza się w tym świetnie. Nie dość, że swoimi właściwościami i szczelnym zamknięciem sprawia, że jedzenie w nich zawarte nie traci swojego smaku, ani właściwości. To jeszcze je ulepsza! Wynika to z tego, że niektóre substancje odżywcze zawarte w warzywach poddane obróbce cieplnej działają lepiej.

Poza konserwacją żywności aluminium sprawdza się praktycznie wszędzie. Przykładowo większość felg samochodowych, jest wykonana z tego samego materiału, co puszki po piwie.

Jaki wpływa na środowisko mają puszki aluminiowe?

Najważniejszym argumentem za tym, że trzeba poddawać aluminium z puszek recyklingowi, jest fakt, że ten materiał rozkłada się ponad 100 lat. Oznacza to, że jedna niewinna porzucona puszka może zanieczyszczać dany teren przez cały wiek.

Recykling puszek — dlaczego warto?

Drugą istotną kwestia dotyczy tego, że aluminium może kiedyś zabraknąć. Tak, złoża tego surowca nie odnawiają się i są ograniczone. Samo wydobycie i proces przetapiania znacznie bardziej, zatruwa środowisko, aniżeli recykling zużytych puszek. Wydobycie rudy aluminium i jej przetopienie wiąże się z wieloma zagrożeniami dla środowiska. Jest bardzo energochłonne, co w przypadku Polski, pociąga za sobą spalanie węgla, który również zatruwa środowisko. Cały proces prowadzi do skażenia gleby, wody i powietrza związkami fluoru, ale nie tylko. Oddając puszki na skup złomu, ich przetopienie na czyste aluminium pochłania, aż 95% mniej energii, niż wytopienie go z rudy aluminium.

Recykling w porównaniu z przetopieniem rudy obniża zanieczyszczenie powietrza o 95% oraz wody, aż o 97%.

Zbieranie puszek to łatwy zarobek

Ceny aluminium regularnie szybują w górę. Kiedyś wyśmiewana czynności, dzisiaj staje się naprawdę opłacalna. Oczywiście oprócz zarabiania porządnych pieniędzy, dba się również o środowisko. Takie rozwiązanie ma same plusy.

Ile trzeba zebrać puszek, aby mieć kilogram?

Oczywiście przy oddawaniu puszek do skupu złomu nie trzeba się martwić o ich ilość. W każdym zakładzie tego typu na pewno znajduje się odpowiednia waga. 

Istnieje jednak sposób, dzięki któremu bez żadnych narzędzi można policzyć, ile się nazbierało kilogramów. Jedyne, co wystarczy zrobić to policzyć puszki – 60 puszek półlitrowych to kilogram.

Dlaczego warto oddać puszki na skup?

Oddając puszki na skup złomu można mieć pewność, że zostaną one podane prawidłowego procesowi recyklingu. Dobry zakład wyciśnie z nich maksimum, dbając tym samym o środowisko.

Drugim aspektem są atrakcyjne ceny w skupach. Analizując miejsca, gdzie jeszcze można sprzedać puszki, to właśnie skupy proponują najlepsze stawki. 

puszki

Gdzie szukać aluminium?

Oczywiście najpopularniejszym i najbardziej pospolitym przedmiotem, który zawiera dużo surowca, są puszki np. po piwie. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystkie są wykonane w 100% z aluminium. W celu weryfikacji można użyć magnezu, gdy zadziała, oznacza to, że w puszcze są śladowe ilości stali i nie można jej sprzedać.

Aluminium oprócz puszek znajduje się również np. w opakowaniach, listwach, felgach, czy starych roletach.

Gdzie można oddać puszki we Wrocławiu?

Na terenie stolicy Dolnego Śląska w samym centrum funkcjonuje najlepszy w okolicy skup puszek we Wrocławiu Stalowa Sylwia. Patrząc na obecne ceny, jest to najatrakcyjniejsza oferta w regionie. Zakład posiada nowoczesny sprzęt, dzięki któremu dokona recyklingu najwyższej miary, a sam proces będzie, jak najbardziej ekologiczny.

Wcześniej źle kojarzone zbieranie puszek staje się bardzo modne, a przy okazji niesie za sobą mnóstwo korzyści. Do głównych z nich należy ekologiczne podejście, a także fajny zarobek.

Podobne

Search

Back to Top