Czym kierować się przy wyborze prywatnego ośrodka leczenia uzależnień?
Możliwość komentowania Czym kierować się przy wyborze prywatnego ośrodka leczenia uzależnień? została wyłączona

Czym kierować się przy wyborze prywatnego ośrodka leczenia uzależnień?

Aktualności

Podjęcie terapii w ośrodku leczenia uzależnień obwarowane jest wieloma szkodliwymi mitami. Tymczasem warto uświadomić sobie, że istnieje coraz więcej miejsc, w których można poddać się leczeniu w komfortowych warunkach. Mowa o ośrodkach prywatnych. Czym jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień i jak wybrać ten najlepszy? Jaką przewagę ma terapia prywatna nad tą z NFZ?

Co warto wiedzieć o prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień?

Są to miejsca odznaczające się wysokim standardem. Założyciele tego typu ośrodków starają się dbać o to, by były one usytuowane blisko natury, na uboczu, aby przebywający w nich kuracjusze mieli jak największe szanse na pełen wypoczynek. Ośrodki prywatne przyjmują mniejszą liczbę pacjentów i zapewniają możliwość skorzystania z pokojów jedno- lub dwuosobowych. Dodatkowym plusem są liczne formy spędzania czasu wolnego w celu uatrakcyjnienia pobytu i oderwania się od myśli o uzależnieniu. 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień?

Personel

Kluczowe jest oczywiście wykształcenie członków personelu i to, co mogą zaoferować swoim pacjentom w ramach stosowanych rodzajów terapii, dlatego też warto wcześniej sprawdzić posiadane przez nich certyfikaty i uprawnienia. Oprócz tego jednak niezwykle ważne jest podejście do pacjenta, dlatego też warto wcześniej sprawdzić profile lekarzy i opinie na ich temat.

Oferta leczenia

Obecnie popularne są 3 formy leczenia: stacjonarne, dzienne i ambulatoryjne. Warto zapytać, która z nich jest dostępna w ośrodku i czy istnieje możliwość zmiany sposobu leczenia, jeśli forma stosowana dotychczas nie przynosi efektu. Przykładowa oferta, jaka może być świadczona przez ośrodek, powinna obejmować przeprowadzenie detoksu pod okiem lekarzy, konsultacje terapeutyczne grupowe i indywidualne, czy też dopasowanie odpowiedniej diety. Renomowane ośrodki oferują wsparcie nie tylko alkoholikom, lecz też ich rodzinom, ucząc je prawidłowego obchodzenia się z uzależnionym. 

Forma płatności

Chociaż prywatny ośrodek to bardzo dobra opcja, ma ona całkiem duży minus. Jest nim cena. Wiele osób nie jest w stanie zdecydować się na leczenie w ośrodku prywatnym właśnie z tego powodu lub godzi się na ośrodek za niższą cenę, a co za tym idzie, na niższe standardy, jakie zamiast pomóc, mogą jedynie przynieść rozczarowanie. Dlatego też, jeśli już zapadła decyzja o leczeniu w ośrodku prywatnym, dobrym rozwiązaniem będzie rozłożenie płatności na dogodne raty.

Odległość od domu

Tu już wiele zależy od osobistych preferencji. W przypadku oddziałów dziennych lepszy będzie ośrodek blisko domu, aby zmniejszyć koszty dojazdu. Jeśli jednak terapia ma się odbywać na oddziale zamkniętym, lepszy będzie ośrodek umieszczony z daleka od rodzinnych stron. Takie rozwiązanie zapewnia dużo większą prywatność, a także dużo skuteczniejsze odcięcie się od osób zachęcających do powrotu do uzależnienia. Większość ośrodków ma na swojej stronie wskazówki dotyczące dojazdu, takie jak https://osrodekprzebudzenie.org/dojazd/.

Prywatny ośrodek a terapia na NFZ – co jest lepsze?

Oferta dobrana do indywidualnych potrzeb

W prywatnych ośrodkach większy nacisk kładzie się na to, aby dobrać sposób leczenia do potrzeb konkretnego pacjenta, uwzględniając jego podejście, stan zdrowia, czy też charakter i skłonność do współpracy. Renomowane ośrodki prywatne są też bardziej nastawione na wprowadzenie oferty dla osób potrzebujących pomocy z mniej popularnymi uzależnieniami.

Szybki dostęp

Terapia na NFZ, choć darmowa i niewymagająca ubezpieczenia zdrowotnego, by móc z niej skorzystać, konieczne jest czekanie przynajmniej przez kilka miesięcy na wolny termin. Tymczasem alkoholizm to uzależnienie mające silny wpływ na funkcjonowanie człowieka w wielu sferach i na czekanie zwyczajnie czasu już nie ma. Z kolei ośrodki prywatne są w stanie zaoferować wolny termin od ręki, pozwalając na szybkie rozpoczęcie walki z uzależnieniem. 

alkoholik

Krótszy pobyt w placówce

Na ogół specjalistów w prywatnym ośrodku jest więcej niż kuracjuszy, dlatego też spotkanie się z lekarzem wybranej dziedziny następuje niezwykle szybko, co znacznie skraca czas terapii. Co więcej, prywatny ośrodek jest w stanie zapewnić dużo większą dyskrecję, niż ośrodki funkcjonujące w ramach umowy z NFZ.

Podobne

Search

Back to Top