Zimnolecznictwo – ulga dla mięśni
Możliwość komentowania Zimnolecznictwo – ulga dla mięśni została wyłączona

Zimnolecznictwo – ulga dla mięśni

Aktualności

Zabiegi z zakresu zimnolecznictwa stosowane są w celu miejscowego i tymczasowego obniżenia temperatury ciała. Zimnolecznictwo to dziedzina medycyny skupiająca się na leczeniu obrzęków, stanów zapalnych czy zminimalizowaniu bólu.

Znana również pod nazwą krioterapia, dziedzina zimnolecznictwa jest stosowana zarówno w przypadku problemów ze stawami, mięśniami czy problemami skórnymi. Obecnie – w zależności od dolegliwości, ich natężenia i przyczyny – pacjenci mogą korzystać z krioterapii miejscowej, jak i ogólnej. Lekarz może zalecić nam zabiegi w kriokomorze lub wykorzystywanie zimnego powietrza/ wody/ okładów.

Rodzaje zabiegów z zakresu krioterapii

Najbardziej znanymi czynnikami kriogennymi są przede wszystkim kostki lodu, zimna woda (wykorzystywana w hydroterapii) oraz okłady żelowe o niskiej temperaturze. W medycynie popularne są także spraye chłodzące. Zabiegi z zastosowaniem wymienionych metod odbywają się podczas rehabilitacji pacjentów po urazach, wypadkach, operacjach oraz przy leczeniach rozległych stanów zapalnych. Miejscowa krioterapia pozwala zmniejszyć napięcie mięśni i lepiej ukrwić główne narządy wewnętrzne. Działanie zimnego powietrza/ wody ma znamienny wpływ na zmiany zwyrodnieniowe, bóle reumatyczne oraz dolegliwości narządu ruchu.

Bardziej zaawansowane metody zimnolecznictwa, czyli kriokomorę lub mankiety i kombinezony, wykorzystuje się w przypadku chorób takich jak stwardnienie rozsiane.

Sprzęt w zimnolecznictwie

Zabiegi z dziedziny zimnolecznictwa dzielą się na krioterapię miejscową i ogólną. Ogólna krioterapia polega na obniżeniu temperatury całego ciała – najczęściej za pomocą komór lub kombinezonów. Z kolei krioterapia miejscowa odbywa się najczęściej poprzez wykorzystanie kompresów żelowych lub aparatów do krioterapii. Kompresy/ okłady często są uniwersalne, jednak wiele modeli przeznaczonych jest na konkretne części ciała – bark, kolano, łokieć czy dłoń.

Aparaty generują zimne powietrze, które jest rozprowadzane w miejscu stanu zapalnego. Warto dodać, że obecnie w zimnolecznictwie wykorzystuje się pary azotu, którego temperatura może osiągać do -160 stopni Celsjusza.

Regularne zabiegi terapeutyczne, jakie wykonywane są za pomocą zimnych podmuchów azotu pobudzają krążenie, przez co wpływają na szybsze gojenie się i zmniejszanie obrzęków. Azot obniża napięcie mięśni, podwyższa próg bólowy oraz usprawnia pracę gospodarki hormonalnej. Krioterapia miejscowa pozwala pacjentowi szybciej dojść do siebie po przebytym urazie.

Warto dodać, że zimna para azotu daje efekty także w przypadku oparzeń. Zimne podmuchy azotu stosowane zaraz po oparzeniach zmniejszają ryzyko powstawania infekcji skórnych i blizn. Krioterapia zmniejsza ból po oparzeniach.

Czy każdy może korzystać z krioterapii?

Zimnolecznictwo jest dość rozległą dziedziną terapii, często łączoną z kinezyterapią i fizjoterapią ruchową. Zbawienne działanie zimnej wody, powietrza lub kompresów jest znane od lat. Jednak krioterapia nie jest wskazana dla każdego, a nawet przy wykonywaniu zabiegów pacjentowi zakwalifikowanemu do tego typu terapii, może dojść do powikłań.

Przeciwwskazania do odbywania krioterapii to między innymi rozległe i poważne obrażenia, szczególna nadwrażliwość na zimno, zespół Raynauda oraz niezdolność do odczuwania zimna. Osoby z nadciśnieniem tętniczym są narażone na znaczne podnwyższenie ciśnienia podczas zabiegu lub po jego zakończeniu.

W trakcie przeprowadzania zabiegów z krioterapii, może dojść do odmrożenia skóry, jeśli jest narażona na działanie szczególnie niskiej temperatury dłużej niż 20 minut.

W skrajnych przypadkach, nieprofesjonalnie wykonana krioterapia może skutkować trwałym uszkodzeniem nerwów obwodowych – zwłaszcza podczas stosowania opasek uciskowych lub bandaży.

Warto pamiętać, że mimo iż nie posiadamy przeciwwskazań lub nasz ogólny stan zdrowia pozwala na przeprowadzanie zabiegów zimnym powietrzem lub wodą, może pojawić się uczucie dyskomfortu podczas zabiegu. Temperatura powietrza/ wody jaką generuje aparat do krioterapii, może osiągać około -160 stopni, dlatego może wystąpić uczucie mrowienia lub drętwienia. Pozytywne efekty zimnolecznictwa zostały potwierdzone naukowo, jednak przed stosowaniem krioterapii zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Podobne

Search

Back to Top