Jak skutecznie leczyć zaćmę?
Możliwość komentowania Jak skutecznie leczyć zaćmę? została wyłączona

Jak skutecznie leczyć zaćmę?

Aktualności

Krople i liczne środki farmakologiczne, zioła cofające zmętnienie soczewki i poprawiające ostrość widzenia – niejednokrotnie słyszymy o cudownych sposobach na leczenie zaćmy, które mają zahamować rozwój choroby, a nawet cofnąć jej objawy. Ile w tym prawdy? Niestety tyle, co nic. Zaćma to niezwykle podstępna choroba, której nie wyleczymy żadnymi medykamentami. Zatem jak skutecznie leczyć kataraktę i czy jej wyleczenie jest w ogóle możliwe?

Pierwsze objawy zaćmy: w jaki sposób zdiagnozować kataraktę?

Zaćma, znana także jako katarakta, to zmętnienie naturalnie przejrzystej soczewki oka. Bardzo często jest ona utożsamiana z zaćmą starczą, która związana jest z naturalnym procesem starzenia się oka. W rzeczywistości jednak dotyka także osoby młode, mogąc występować jako choroba współtowarzysząca czy spowodowana chociażby krótkowzrocznością czy cukrzycą. Pierwsze objawy zaćmy, takie jak chociażby zmniejszenie ostrości widzenia, zaburzenie rozpoznawania kolorów czy zamglony obraz, bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów i mylnie utożsamiane z naturalnym pogorszeniem się wzroku.

Wszelkie niepokojące oznaki, takie jak jednooczne dwojenie, występowanie zjawiska olśnienia podczas patrzenia na źródło światła czy problemy z oceną odległości, powinny jednak zapalić nam czerwoną lampkę i skłonić do kompleksowego badania u okulisty.

Leczenie operacyjne jedyną skuteczną metodą usunięcia zaćmy

Zaćma uznawana jest za najczęstszą przyczynę upośledzenia narządu wzroku, która jednocześnie może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Stopniowe pogorszenie wzroku, które postępuje całymi latami, jest jednym z najczęstszych przyczyn ślepoty na całym świecie. To, co jednak jest najważniejsze – zaćma jest chorobą uleczalną, jednak – wbrew niektórym opiniom – jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja zaćmy.

Katarakty nie wyleczymy żadnymi mieszankami ziół mającymi poprawić nasz komfort widzenia ani kroplami. Choć te niekiedy mogą poprawić ostrość wzroku, nie cofną rozwoju choroby, ani nie zniwelują zmian, które zaszły już w soczewce. To właśnie dlatego pacjenci podejmujący walkę z chorobą muszą poddać się operacji zaćmy, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczką soczewką wewnątrzgałkową.

Jak czym polega leczenie katarakty?

Zaćma jest podstępną chorobą, która powoli uszkadza wzrok. U każdego może ona rozwijać się w zupełnie innym tempie i dawać różne objawy. Decyzja o jej leczeniu podejmowana jest przez okulistę wspólnie z pacjentem, po przeprowadzeniu dokładnych badań kwalifikujących do zabiegu. Uznaje się jednak, że odpowiednim momentem na poddanie się operacji zaćmy są jednak subiektywne odczucia pacjenta i czas, kiedy pogarszający się wzrok obniża komfort życia i jakość codziennego funkcjonowania.

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki, która rozbijana jest i zasysana metodą fakoemulsyfikacji. W miejsce starej soczewki, wprowadzana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Wprowadzana jest ona w postaci rulonu, który dopiero po umieszczeniu w odpowiednim miejscu, rozkłada się, przyjmując samoistnie pożądany kształt.

Jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy przeprowadzana jest w trybie chirurgii jednego dnia, co oznacza, że bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Możliwe jest odczuwanie pewnego dyskomfortu nawet do kilku dni po operacji. Po zabiegu należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza – zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej i wysiłku. Do 12 godzin po operacji nie wolno dotykać ani przecierać oka, a także należy stosować specjalne krople z antybiotykiem. Niemniej, efekty widoczne są niemal od razu po operacji, a pacjent może cieszyć się nową jakością widzenia.

Podobne

Search

Back to Top