Codzienna toaleta podczas rehabilitacji
Możliwość komentowania Codzienna toaleta podczas rehabilitacji została wyłączona

Codzienna toaleta podczas rehabilitacji

Dolnośląskie Firmy, Medycyna, Specjaliści z Dolnego Śląska

Higiena osobista podczas rehabilitacji może być utrudnieniem nie tylko dla pacjenta, ale i jego opiekuna. Toalety w szpitalach i placówkach rehabilitacyjnych są dostosowane do potrzeb pacjentów chorych, mających trudności w poruszaniu się i samodzielnym korzystaniu z tradycyjnej łazienki, ale dla komfortu i bezpieczeństwa pacjentów, do ich potrzeb przystosowuje się także łazienki w domach. Na rynku dostępne są różnego rodzaju sprzęty, z pomocą których można przygotować lepiej zorganizowaną łazienkę dla osób chorych, niepełnosprawnych i na czas rehabilitacji. Które z nich będą najważniejsze podczas codziennej toalety?

Wózki toaletowo-prysznicowe oraz krzesła toaletowe

Jednym z najtrudniejszych zadań w codziennej toalecie osób niepełnosprawnych i na etapie rehabilitacji jest prysznic, kąpiel oraz mycie zębów, wszystkie wymagające spędzenia czasu w pozycji stojącej. Ze względu na problemy w poruszaniu się oraz utrzymaniu własnego ciężaru ciała, osoby chore muszą korzystać z łazienki w pozycji siedzącej, podnosząc się wyłącznie podczas zmiany miejsca z wózka inwalidzkiego na krzesło prysznicowe czy wózek toaletowo-prysznicowy.

Wózki toaletowo-prysznicowe dostępne w sklepie ze sprzętem medycznym Medus.

Taborety i krzesełka toaletowe przygotowuje się przede wszystkim z myślą o prysznicu i kąpieli. Wykonane z materiałów odpornych na działanie wody krzesełka mogą zostać ustawione pod prysznicem tak, by osoba podczas rehabilitacji mogła zostać umyta i dokładnie spłukana przez opiekuna lub by mogła samodzielnie skorzystać z prysznica bez ryzyka utraty równowagi, przewrócenia się czy pośliźnięcia na mokrej podłodze. Jeśli pacjent nie ma w domu prysznica, krzesełko może zostać wstawione także do wanny lub zamocowane na ścianie, co ułatwi pacjentowi korzystanie z wanny bez konieczności siadania na jej dnie, z którego często trudno się podnieść.

Alternatywą dla krzesełek i taboretów toaletowych mogą być wózki toaletowo-prysznicowe, a więc specjalnie przystosowane do potrzeb korzystania z łazienki wózki inwalidzkie o nieco mniejszych wymiarach i konstrukcji zabezpieczonej przed działaniem wody pod prysznicem. Wózki mają prostą konstrukcję oraz specjalny otwór ze zbiornikiem, do którego pacjent może załatwiać się bez konieczności korzystania z toalety.

Pomoc przy korzystaniu z toalety podczas rehabilitacji

Nakładki podwyższające na toaletę to jeden z praktyczniejszych dodatków do łazienki dla osób, dla których korzystanie z tradycyjnego sedesu i podnoszenie się z niego po skorzystaniu z toalety jest zbyt wymagającym zadaniem. Nakładki na sedes są niezbędne dla wielu pacjentów z endoprotezą, a także osób ze schorzeniami układu ruchu i problemami z poruszaniem się. Wysokość nakładki sprawia, że znacznie łatwiej przesiąść się na toaletę z wózka inwalidzkiego, pozwalając pacjentowi zachować większą dozę samodzielności przy podstawowych czynnościach fizjologicznych.

nakładka podwyższająca na toaletę

W parze z nakładkami podwyższającymi na toaletę warto pomyśleć o zainstalowaniu w domu podpórek i uchwytów, które ułatwią przeniesienie się z wózka na toaletę czy ogólne poruszanie się po domowej łazience. Uchwyty i poręcze mogą być zamontowane wzdłuż ścian, przy toalecie, przy umywalce, a także pod prysznicem i w wannie. Z poręczy często korzystają pacjenci z ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się, którzy w trakcie rehabilitacji nie są w stanie utrzymać się całkowicie na stojąco, ale przez podparcie się na rękach mogą poruszać się samodzielnie po pomieszczeniu.

Podnośniki i wanny dla niepełnosprawnych

Początkowe etapy rehabilitacji mogą być trudne i wymagać stałej pomocy opiekuna, który będzie zajmował się pacjentem także przy codziennych potrzebach fizjologicznych i higienicznych. Aby ułatwić pracę opiekuna, ale i maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pacjenta często korzysta się z podnośników dla niepełnosprawnych, które ułatwiają podnoszenie i przemieszczanie osób z problemami ruchowymi, w tym osób niepełnosprawnych i podczas rehabilitacji. Podnośniki wykonane są z materiałów umożliwiających mycie pacjenta w wannie czy pod prysznicem bez konieczności zmieniania jego pozycji. Podnośnik ułatwi uniesienie pacjenta z łóżka, z wózka, z podłogi czy z wanny, nie wymagając od opiekuna wysiłku. W specjalnych przypadkach możliwe jest także zamontowanie specjalistycznej wanny dla pacjentów niepełnosprawnych, przygotowanej optymalnie pod potrzeby pacjentów nie poruszających się samodzielnie.

 

Podobne

Search

Back to Top