Zestaw światłowodowy – w co powinien wyposażyć się monter sieci?

Zestaw światłowodowy – w co powinien wyposażyć się monter sieci?

Aktualności

Zestaw światłowodowy to niezbędnik każdego profesjonalnego montera sieci. Powinien zawierać wszystkie niezbędne narzędzia, które mogą potencjalnie przydać się podczas danej instalacji. Coraz nowsze rozwiązania sprawiają, że taki zestaw naprawdę zawiera wszystko, co jest niezbędne. Które elementy są najważniejsze i do czego służą? W jaki sposób używane są one w czasie pracy montera? O tym piszemy w tym artykule.

Co robi monter sieci światłowodowych?

Wydaje się, że wiemy, czym zajmuje się monter sieci światłowodowych, ale może okazać się, że nie do końca potrafimy sprecyzować zakres jego obowiązków. Jak sama nazwa wskazuje, monter zajmuje się montowaniem, ale czym dokładnie są takie sieci? Dzięki nim w danych miejscach możliwy jest odbiór informacji za pomocą takich urządzeń jak choćby telewizor, a informacje te przekazywane są drogą optyczną, czyli za pomocą światłowodów.

Monter musi nie tylko zainstalować dane sieci, ale również przetestować lub naprawić je, kiedy jest taka potrzeba. Przed konkretną instalacją w budynku monter musi sprawdzić również, czy dane miejsce spełnia warunki dla instalacji takiej sieci. Podsumowując: do obowiązków montera należy montowanie, demontowanie, sprawdzanie, naprawa i kontrola sieci światłowodowych. Potrzebuje do tego wszystkiego odpowiednich narzędzi przeznaczonych specjalnie do jego pracy. Co do nich należy?

zestawy światłowodowe

Zestaw światłowodowy montera

Szczególnym zestawem wśród różnorakich kompletów narzędzi jest zestaw światłowodowy. Służy on do pełnej obsługi złączy światłowodowych i zawiera kilka niezbędnych elementów. W zależności od aktualnego zapotrzebowania monter może potrzebować zestawu ze spawarką, z narzędziami czy też z akcesoriami czyszczącymi. Przykładowymi elementami zestawu przydatnego do instalacji światłowodów są spawarka światłowodowa oraz reflektometr optyczny. Spawarka używana podczas instalacji światłowodów jest narzędziem kompaktowym, wytrzymałym i uzupełnianym uchwytami, które można wymieniać. Z kolei reflektometr optyczny służy do sprawnego pomiaru włókien światłowodowych.

Niezbędnik montera może zawierać również wielofunkcyjną platformę testową przydatną podczas pracy z siecią, między innymi podczas naprawy i instalacji danej sieci. Jedną z wielu funkcji platformy wielofunkcyjnej jest analiza. Warto podkreślić, że zestawy przeznaczone dla osób pracujących przy instalacji światłowodów zawierają często także dodatkowe, podstawowe narzędzia takie jak nożyce do Kevlaru, chusteczki bezpyłowe czy wybór Stripperów.

Praca ze złączami światłowodowymi wymaga również akcesoriów i płynów do czyszczenia. Dlatego dostępne są specjalne zestawy do czyszczenia, które zawierają wszystkie niezbędne elementy pozwalające na zachowanie czystości przy złączach. Należą do nich czyściki o różnych wymiarach oraz kaseta czyszcząca. Czyścik o odpowiednich parametrach pozwoli dobrze wyczyścić złącza niezależnie od ilości miejsca, a dzięki kasecie każdy rodzaj złącza będzie mógł być dobrze wyczyszczony.

Zestaw narzędzi dla montera

Wspomniane już narzędzia używane przez monterów w trakcie ich codziennej pracy są nieodzownymi elementami niezbędnika tych specjalistów. Jakie są to narzędzia? Znajdują się tam z całą pewnością obcinaczki służące do obcinania, przydatne zarówno w trakcie instalacji, jak i napraw sieci. Kolejnym elementem są nożyce do Kevlaru, czyli do odcinania włókien w kablach światłowodowych. Zestaw zawiera również mini miernik mocy optycznej, czyli poręczne narzędzie, które przydaje się podczas konserwacji sieci światłowodowych.

czyszczenie światłowodów

W skład zestawu może wchodzić również gilotyna do włókien, stripper do abonenckich kabli płaskich czy pojemnik na alkohol IPA, oraz wiele więcej. Każdy z elementów mieści się w poręcznej torbie, która jest przystosowana do wygodnego noszenia i używania narzędzi w czasie instalacji i napraw.

Praca montera jest bardzo precyzyjna i odpowiedzialna. Wymaga specyficznych narzędzi, dzięki którym instalacje światłowodowe będą sprawne przez długi czas. Szukając poszczególnych części, które będą niezbędną częścią pracy, warto wybrać cały zestaw, w którym znajdują się dobrane już narzędzia do pracy, dlatego nie trzeba szukać każdego z nich osobno. Często zdarza się, że kupno całego zestawu jest nie tylko łatwiejsze, lecz także tańsze. W razie zużycia którejś części można ją dokupić i nosić w poręcznym zestawie. Przechowując wszystkie części w profesjonalnej torbie, zmniejszasz ryzyko zapomnienia o którejś z nich, ponieważ szybko zauważysz, czego brakuje. Zestaw światłowodowy przyda się każdemu monterowi z doświadczeniem, jak i zaczynającemu swoją pracę w tym zawodzie.

Podobne

Search

Back to Top