Slow life – na czym polega i jak praktykować?
Możliwość komentowania Slow life – na czym polega i jak praktykować? została wyłączona

Slow life – na czym polega i jak praktykować?

Aktualności

Ruch slow to ruch społeczny, który powstał pod koniec XX wieku jako próba przeciwstawienia się konsumpcjonizmowi i zbyt szybkiemu tempu życia we współczesnym świecie. Slow life polega na zwolnieniu tempa, dzięki czemu można docenić teraźniejszość, spędzić czas z bliskimi, jak również chronić zasoby naturalne. Filozofia ta, choć nie posiada sztywnych ram i jednej właściwej definicji, sprowadza się do prostoty, uważności oraz zrównoważonego rozwoju.

5 nawyków, które pozwolą praktykować slow life

By rozpocząć praktykowanie slow life, warto wykształcić w sobie pięć prostych nawyków.

Dbanie o relacje z otoczeniem

Jedną z idei slow life jest wypracowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Osoba podążająca za tą filozofią jest kimś więcej, niż tylko pracownikiem, który żyje od deadline’u do deadline’u i w całości skupia się na problemach firmy. Wszyscy ludzie są istotami społecznymi, którym trudno się obejść bez kontaktu z innymi osobami. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o relacje z innymi ludźmi i ich właściwe pielęgnowanie. W tym celu często trzeba nauczyć się sztuki rozmawiania – komunikowania własnych emocji i stawiania granic, a także otwierania się na potrzeby innych, słuchania ich i rozumienia.

Znajdowanie czasu na relaks

We współczesnym świecie wciąż żywe jest przeświadczenie, że najważniejszą rzeczą w życiu człowieka jest praca. Że liczy się tylko produktywność i wartość zgromadzonego kapitału. W obliczu tego rodzaju myślenia odpoczynek jawi się jako coś złego, wymagającego napiętnowania. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu w społeczeństwie i wynikających z niego problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Filozofia slow life nawołuje do dawania sobie przyzwolenia na odpoczynek. Przekonuje, że warto jest znaleźć czas na relaks, moment w ciągu dnia tylko dla siebie. Relaks może przy tym przyjmować różne formy – słuchanie muzyki, czytanie, spacer z psem, zabawa z kotem czy też zajmowanie się roślinami domowymi – ważne jest tylko, by czynność ta dawała wytchnienie i pozwalała zadbać o komfort psychiczny.

Przebywanie blisko natury i doznawanie świata

W praktykowaniu slow life istotne jest również przebywanie blisko natury i doznawanie świata. Warto zrezygnować z otaczania się niepotrzebnymi przedmiotami i zamiast tego zdecydować się na wypełnienie swojej przestrzeni roślinami, czy to w ogródku, czy też na parapecie, szczególnie takimi, które można później wykorzystać w trakcie gotowania. W celu przebywania bliżej natury i doznawania świata dobrze jest też wybierać się na wycieczki i dać sobie możliwość odkrywania nowych miejsc powoli, bez pośpiechu i bez telefonu w ręce.

joga

Znalezienie własnej ścieżki rozwoju

W praktykowaniu slow life istotnym elementem jest znalezienie własnej ścieżki rozwoju – czegoś, co pozwoli wykorzystać własny potencjał i poczuć wewnętrzne szczęście. Czynność nie ma przy tym znaczenia. Może to być nauka nowego języka lub gry na instrumencie, rysowanie, czy też robienie na drutach. Ważne jest tylko, by było to coś, co daje nie tylko przyjemność, lecz również pozwala uzyskać poczucie harmonii i satysfakcji.

Dbanie o swoje ciało

Dbanie o ciało jest tak samo istotne, jak dbanie o duszę – nie bez powodu przecież powstało powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. By otoczyć swój organizm właściwą opieką, warto zrezygnować z gotowych produktów na rzecz samodzielnie przyrządzonych potraw przygotowanych ze świeżych składników, czyli praktykować tak zwany slow food. Polecane jest również używanie naturalnych kosmetyków oraz środków czystości.

Zaniedbanie własnego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego sprawia, że trudniej radzić sobie z codziennymi przeciwnościami. Osoba, która poddaje się stresowi, jest znacznie bardziej narażona na wpadnięcie w nałóg alkoholowy potrafiący wyrządzić w życiu poważne szkody. Trudno praktykować slow life, zmagając się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Osoby posiadające problem z alkoholem mogą jednak skorzystać z terapii uzależnień we Wrocławiu, przeprowadzanej w profesjonalnym Ośrodku Terapii Uzależnień FreeDom. Placówka pozwoli uwolnić się od nałogu i umożliwi rozpoczęcie nowego, zdrowszego życia.

Podobne

Search

Back to Top