Optymalizacja produkcji – jak poprawić wydajność?
Możliwość komentowania Optymalizacja produkcji – jak poprawić wydajność? została wyłączona

Optymalizacja produkcji – jak poprawić wydajność?

Przemysł

Popularny termin zwany optymalizacją produkcji jest coraz częściej słyszanym w dużych i średnich zakładach produkcyjnych. Związane jest to z chęcią przyśpieszenia pracy oraz redukcji kosztów związanych z wyprodukowaniem danego wyrobu. Dodatkowo optymalizacja ma też za zadanie zmniejszyć ryzyko przestoju pomiędzy zmianami pracowników bądź ustawianiu maszyn do nowego zadania.

Optymalizacja produkcji – co to takiego?

Jest to proces, na który składa się wiele pojedynczych czynności, które mają na celu przyśpieszyć produkcję oraz zredukować jej koszty, a co za tym idzie przynosić większy zysk. Optymalizacja związana jest głównie z zastosowaniem nowoczesnych systemów komputerowych do zarządzania czasem pracy pracowników oraz zapleczem maszynowym.

Warto wiedzieć, że tego typu oprogramowanie nie tylko znacznie ułatwia pracę, ale także pozwala zachować ciągłość produkcji zmniejszając czasy, które są potrzebne do ponownego ustawienia maszyn do pracy. Unormowanie procesów produkcyjnych powinno być poprzedzone badaniami, które określą jaki system należy wdrożyć. Należy także ograniczać „papierkową robotę” w celu zwiększenia przepływu informacji między działami w firmie. Te wszystkie elementy wpływają bezpośrednio na przyśpieszenie całego procesu produkcyjnego.

Ważne jest także, aby dbać o stan techniczny zaplecza maszynowego. Ułatwia to zaś wdrażanie systemów informatycznych do zarządzania czasem produkcji jak i zapleczem maszynowym. Optymalizacja związana jest z długofalowym planowaniem produkcji oraz zapobieganiem sytuacji, które mogłyby prowadzić do przestojów. Należy być bardzo elastycznym w planowaniu, aby efektywnie zoptymalizować pracę zakładu. Warto też stale dążyć do poprawy jakości produktu. Nie zawsze zatrudnienie większej ilości pracowników pozwoli na przyśpieszenie prac. Czasem wystarcza wprowadzenie odpowiednich zmian oraz systemu informatycznego do zarządzania.

Jak poprawić wydajność produkcji?

Przede wszystkim należy przeprowadzić kompleksowe badania i analizy w przedsiębiorstwie, na podstawie których wyciągnąć można wnioski co należy poprawić. Wszystko co można zmierzyć powinno zostać przebadane oraz wyciągnięte powinny być z tego wnioski. Warto także przemyśleć ograniczenie dokumentacji papierowej, która znacznie spowalnia przepływ informacji w firmie.

Zwiększenie wydajności produkcji można uzyskać poprzez wdrożenie systemów informatycznych MES lub CMMS. Pozwalają one monitorować stan urządzeń na produkcji, czas pracy pracowników, planować produkcję oraz kontrolować przestoje tak, aby jak najszybciej im zapobiegać. Należy przede wszystkim zoptymalizować posiadane dotychczas zasoby tak, aby uniknąć ich marnotrawstwa, a następnie inwestować w nową siłę roboczą czy roboty do parku maszynowego.

Ważne jest aby dokładnie przemyśleć każdą podejmowaną decyzję oraz planować prace produkcyjne z drobnym marginesem błędu. Pozwoli to na zmaksymalizowanie szybkości pracy oraz redukcję kosztów. Powszechnie wiadomo, że im mniejsze koszty produkcji tym większy będzie zysk przedsiębiorstwa. Optymalizacja produkcji jest też związana z poprawą jakości produktu.

Systemy do zarządzania pozwolą na zwiększenie powtarzalności wyrobu co przełożyć się może bezpośrednio na jego sprzedaż i zadowolenie klientów.

Czy warto inwestować w optymalizację produkcji?

Zdecydowanie warto inwestować w nowoczesne systemy do zarządzania produkcją i czasem pracy pracowników. Pozwala to na znaczną redukcję kosztów oraz lepsze wykorzystanie siły roboczej. Warto wiedzieć, że odpowiednio wdrożona optymalizacja może okazać się ratunkiem dla firm, które są na skraju bankructwa. Należy jednak decydować się tylko i wyłącznie na sprawdzone rozwiązania
i systemy, które są całkowicie dopracowane i pozbawione błędów.

Dzięki optymalizacji procesów produkcyjnych można zaplanować prace na długi okres naprzód unikając zbędnych przestojów wynikających np. z błędu człowieka bądź uszkodzenia maszyny produkcyjnej.

Search

Back to Top