Kto może pracować przy sprzątaniu mieszkań po śmierci?
Możliwość komentowania Kto może pracować przy sprzątaniu mieszkań po śmierci? została wyłączona

Kto może pracować przy sprzątaniu mieszkań po śmierci?

Aktualności

Usuwanie zanieczyszczeń po osobie zmarłej jest zadaniem zdecydowanie złożonym i niebezpiecznym. Czynność ta może nasunąć wiele pytań choćby o to, kto właściwie może sprzątać pomieszczenia, które zamieszkiwał denat. Czy potrzeba do tego specjalnych kwalifikacji, a może każdy bez wyjątku jest uprawniony do sprzątania lokalu po zgonie?

Niebezpieczeństwa próby samodzielnego sprzątania

Sprzątanie mieszkań po zmarłych wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia, a nawet życia. Ciało niemal natychmiast po śmierci zaczyna się rozkładać, wytwarzając przy tym szkodliwe dla organizmu człowieka substancje chemiczne. Ponadto osoba zmarła mogła cierpieć na chorobę zakaźną. Ze zwłok mogą się wydobywać wszelkiego rodzaju wydzieliny i płyny ustrojowe. W lokalu może się znajdować chociażby krew skażona wirusami czy innymi drobnoustrojami.

Po niedługim czasie ciało zaczyna wydzielać z siebie wysoce nieprzyjemny, a wręcz odpychający zapach zwany potocznie trupim jadem. Również i on ma zgubny wpływ na organizm osoby, która wejdzie z nim w kontakt. Dłuższe wdychanie trupiego jadu może skutkować pojawieniem się objawów takich jak wymioty czy bóle głowy, a w najgorszym wypadku nawet doprowadzić do uszkodzenia układu krążenia krwi, a co za tym idzie – śmierci.

Istotną kwestią jest zatem, aby do lokalu, w którym nastąpił zgon nie wchodzić bez uprzedniego zaopatrzenia się w odzież ochronną typu kombinezon i maska. Najlepiej też nie próbować na własną rękę oczyścić mieszkania, gdyż może to mieć katastrofalne w zdrowiu skutki. Właścicielom i zarządcom takich lokali, a także rodzinie zmarłego w przypadku, gdy to on był posiadaczem zaleca się bezzwłoczne wezwanie profesjonalistów, którzy specjalizują się w sprzątaniu po zgonach.

Sprzątanie mieszkań po śmierci

Sprzątanie mieszkań po śmierci – nie dla każdego

Sprzątanie mieszkań po zgonie zdecydowanie nie jest zawodem, w którym odnajdzie się każdy. Jego specyfika i potencjalnie makabryczne widoki na co dzień mogą nieprzystosowanego osobnika doprowadzić do niemałego szoku.

Osoba zatrudniona do oczyszczania mieszkań i domów po zgonach nie może bać się kontaktu ze zwłokami, wszelkimi tkankami, fekaliami oraz płynami ustrojowymi. Nie może mdleć na widok krwi.

Ważne jest także, aby mieć silną psychikę i mocne serce, gdyż widoki, jakie można zastać w takim pomieszczeniu nie należą do przyjemnych i miłych. Ekipa sprzątająca musi sobie radzić ze sprzątaniem po zgonach naturalnych, jak i tych brutalnych – morderstwach.

Kandydat na takiego pracownika powinien potrafić oddzielać ujrzane dramaty od swojej rzeczywistości i szufladkować je. Musi mieć poczucie podziału między pracą, jakkolwiek brutalna w widokach by ona nie była od życia prywatnego i zdrowia psychicznego. Kategoryzacja pozwala na przebywanie w drastycznych warunkach bez uszczerbku na psychice. Osoba taka zanim przystąpi do pracy powinna być świadoma potencjalnych skutków mogących wynikać z podjęcia się tak specyficznej i wymagającej ścieżki zawodowej.

Ponadto wszyscy pracownicy firm zajmujących się sprzątaniem po śmierci muszą przejść wymagane szkolenia z zakresu BHP oraz obchodzenia się z materiałami będącymi zagrożeniem biologicznym. Niektóre z takich firm wymagają od swoich pracowników odbywania regularnych, cyklicznych szkoleń mających potwierdzić gotowość do pracy “w terenie”.

Sprzątanie mieszkań po śmierci

Czy istnieją sprecyzowane w świetle prawa kompetencje do takiej pracy?

Kodeks pracy nie określa konkretnych umiejętności i kwalifikacji koniecznych do zostania osobą sprzątającą lokale po śmierci, natomiast wiadome jest, że aby dobrze wykonywać swoja pracę trzeba nabyć kompetencje w zakresie używanych technologii, sprzętu, a także konkretną wiedzę chemiczną oraz biologiczną.

Praca przy sprzątaniu mieszkań po śmierci nie należy do łatwych, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Nieraz bowiem dana sytuacja zmusza do podjęcia takich kroków jak zerwanie podłogi, tynku czy też wynoszenie ciężkich mebli przeznaczonych do utylizacji.

Podejmując się tego zawodu, należy być świadomym czyhających zagrożeń biologicznych, mogących oddziaływać na nasze zdrowie w przypadku błędnego zabezpieczenia się, oraz psychologicznych, do których mogą doprowadzić drastyczne, czasem wręcz makabryczne widoki. Zdecydowanie nie jest to praca dla osób o słabych nerwach i równie słabym żołądku.

Potrzebujesz profesjonalnego sprzątania po zmarłym? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!

Podobne

Search

Back to Top