Kiedy możemy ubiegać się o zasiłek rodzinny kinderbijslag?
Finanse 10 lipca 2019Warto wiedzieć, że wszyscy ludzie, którzy przebywają i pracują w Holandii na podstawie umowy trwającej dłużej, niż 3 miesiące — mogą starać się tam o tak zwany zasiłek rodziny. Przysługuje on, gdy na wychowaniu mamy dzieci do 18-stego roku życia, a jego wysokość zależy od wieku małoletnich. Co więcej, pieniądze te należą się zarówno opiekunom, których dzieci za granicą przebywają razem z nimi, jak i tym którzy swoje pociechy zostawili w rodzimym kraju.
Jak zatem wyglądają szczegóły dotyczące możliwości ubiegania się o zasiłek i gdzie udać się, by go zdobyć?
Kiedy możemy ubiegać się o zasiłek rodzinny Kinderbijslag?
Holandia, to państwo w którym docenia się codzienny wysiłek rodzicielski i wychowawczy. Kraj stara się wspierać wszystkich rodziców, częściowo rekompensując rodzinom koszty utrzymania dzieci. Szczegóły dotyczące tego komu należy się tak zwany zasiłek rodzinny Kinderbijslag, który określa AKW – Algemene Kinderbijslagwet – ustawa o świadczeniach rodzinnych. I tak, zgodnie z nią o pieniądze starać mogą się rodzice lub opiekunowie dzieci w wieku do lat 18-nastu. Aby uzyskać prawo do zasiłku rodzinnego trzeba jednak spełnić jeszcze jedno kryterium , a konkretnie być ubezpieczonym z tego tytułu. Jeśli obywa warunki zostaną spełnione, mamy praktycznie pewność, że zakwalifikujemy się do programu. Warto też wiedzieć, że pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania dotyczą nie tylko dzieci własnych, ale i adoptowanych, takich dla których stanowimy rodzinę zastępczą, pasierbów oraz wszystkich innych małoletnich, którzy są na naszym utrzymaniu.
Wielkość samego zasiłku jest jednak różna, zależy bowiem od wieku dziecka. Z latami kwota sukcesywnie się jednak zwiększa. Najpierw, gdy dziecko ukończy szósty rok życia, a później dwunasty. O podwójną wysokość zasiłku ubiegać można się z kolei wtedy, gdy ponosimy wysokie koszty utrzymania i wychowania dziecka niepełnosprawnego, mieszkającego poza domem rodzinnym.
Same wypłaty odbywają się natomiast co kwartał. Okres zasiłkowy rozpoczyna się zatem w styczniu, kwietniu, lipcu lub październiku. Wyjątek stanowi adopcja dziecka lub niedługi pobyt w Holandii. Wtedy prawo do zasiłku może jednak obowiązywać od innej daty.
Zasiłek rodzinny Kinderbijslag – pomoc w procedurze uzyskania pieniędzy
Uważa się, że cała procedura dotycząca uzyskania praw do holenderskiego zasiłku rodzinnego trwać może nawet rok. W dużej mierze tempo wydania decyzji zależy jednak od nas samych. Liczy się sprawne załatwienie wszystkich formalności i szybkie przedstawienie niezbędnych dokumentów w holenderskiej Kasie Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli mamy pewne obawy, barierę językową lub po prostu chcemy skorzystać z pomocy i wsparcia podczas załatwiania wszystkich formalności, warto z takiej możliwości skorzystać. Poprzez stronę tax-pol.pl możemy uzupełnić potrzebne formularze, wydrukować odpowiednie dokumenty, podpisać je i odesłać na adres firmy. Po udostępnieniu pośrednikom kopii dowodu osobistego lub paszportu, numeru BSN, kopii kart podatkowych, ostatniego paska wypłaty, europejskiego aktu urodzenia dziecka, jego numeru PESEL oraz potwierdzenia pobierania lub nie – polskiego zasiłku rodzinnego, firma zajmie się całą resztą.
Warto wiedzieć jednak, że w przypadku gdy o pieniądze ubiegamy się na dziecko przebywające w Polsce, holenderska Kasa Ubezpieczeń Społecznych może zwrócić się z prośbą o udokumentowanie odpowiednich przelewów do kraju. Zbierajmy więc paski wpłat, a także w miarę możliwości wszelkie inne dowody potwierdzające nasze zaangażowanie w wychowanie dziecka.