Jak zapobiegać problemom ze wzrokiem? Poradnik prawidłowej pielęgnacji oczu
Możliwość komentowania Jak zapobiegać problemom ze wzrokiem? Poradnik prawidłowej pielęgnacji oczu została wyłączona

Jak zapobiegać problemom ze wzrokiem? Poradnik prawidłowej pielęgnacji oczu

Aktualności

Oczy to jeden z najważniejszych narządów człowieka. Są niezbędne do prawidłowego życia. Tym bardziej powinniśmy zadbać o ich niezbędną i prawidłową pielęgnację. Właściwe dbanie o oczy składa się z kroków zewnętrznych, o których wspomnieliśmy wcześniej, jednak niezbędne jest również wsparcie organu od wewnątrz.

Zdrowy tryb życia a pielęgnacja oczu

Stosuj się zasady – lepiej zapobiegać, niż leczyć i zadbaj o prawidłowe nawyki w swojej codziennej rutynie. Dieta to podstawa zdrowia i samopoczucia. Dostarczanie organizmowi niezbędnych i wartościowych składników odżywczych ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organów, w tym oczu.

Czego nasze oczy potrzebują najbardziej?

Poradnie OneDayClinic

Skorzystaj z usług klinik OneDayClinic i przebadaj wzrok profesjonalnym i nowoczesnym sprzętem okulistycznym.

Jak wykazują stale przeprowadzane badania, do prawidłowego funkcjonowania narządu wzorku niezbędna jest: witamina A, C, E, cynk, luteina, kwasy omega-3. Składniki te opóźniają starzenie się oczu, wspomagają ostrość wzroku, zapobiegają rozwojowi wielu chorób. Nie powinniśmy zapominać o aktywności fizycznej, która jest doskonałym uzupełnieniem prawidłowej diety w profilaktyce zdrowia oczu.

Regularny ruch poprawia krążenie krwi i ukrwienie narządów wewnętrznych, w tym nerwu wzrokowego, siatkówki i naczyniówki oka. Dodatkowo wzmacnia naczynia włosowate oczu, co przekłada się na lepszą jakość widzenia. Zdrowy tryb życia to również sen. Odpowiedniej długości odpoczynek jest najlepszym sposobem na efektywną regenerację organizmu. Sen wzmacnia pracę układu odpornościowego, sprzyja produkcji przeciwciał i pomaga w zwalczaniu drobnych infekcji.

Skuteczna ochrona w kilku krokach

  • Zwróć uwagę na światło, przy którym pracujesz. Nie powinno być zbyt mocne i zbyt słabe. Pracując przy sztucznym świetle, powinno ono zawsze padać z boku i z tyłu, nie powodując cienia.
  • Nie siadaj zbyt blisko telewizora i ekranu komputera. Pracując przy komputerze, co godzinę rób 5-minutową przerwę, podczas której stań przy oknie i patrz na najdalej wysunięty punkt.
  • Staraj się często mrugać oczami, w celu ich naturalnego nawilżenia.
  • Noś okulary słoneczne z wysokim filtrem UV zarówno latem, jak
  • kobieta w okularachi zimą. Zbyt ostre światło słoneczne lub te odbijające się od śniegu, może uszkodzić siatkówkę oka. Okularów przeciwsłonecznych nie kupuj na bazarku lub w sieciówkach. Aby zapewnić oczom właściwą ochronę, potrzebujesz wysokiej jakości okularów z atestowanymi szkłami. Powinny one blokować 100% promieniowania UA i UVB.
  • Jeśli pracujesz przy komputerze, korzystaj regularnie z wysokiej jakości kropli nawilżających.
  • Na zmęczone oczy stosuj okłady ziołowe. Świetlik lekarski łagodzi podrażnienia i obrzęki, dlatego polecany jest szczególnie alergikom. Rumianek wykazuje właściwości przeciwzapalne. Pomocna będzie również szałwia lekarska, która ma działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Skutecznie niweluje podrażnienia i zmęczenie.
  • Nigdy samodzielnie nie dobieraj mocy soczewek kontaktowych. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj o ich właściwej pielęgnacji, regularnej wymianie i zdejmowaniu ich przynajmniej na kilka godzin dziennie. Nawet najlepszej jakości soczewki nie zapewnią oczom odpowiedniej dawki tlenu, co objawia się zmęczeniem, suchością, zaczerwienieniem i bolesnością.
  • Zrezygnuj z palenia papierosów. Dym i zawarte w nim substancje smoliste przyczyniają się do zwyrodnienia plamki żółtej i przyspieszają rozwój zaćmy.
  • Regularnie zgłaszaj się na kontrolę wzroku. Zaniedbanie najmniejszych dolegliwości przyczynia się do szybkiego rozwoju wady. Pamiętaj, że wczesne wykrycie i kontrolowanie wady wzroku, pozwala na jej zatrzymanie, a w niektórych przypadkach nawet na całkowite cofnięcie. Do okulisty należy się również zgłosić wtedy, kiedy podczas noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek odczuwamy ból głowy.

 

 

Podobne

Search

Back to Top