Jak dbać o baterię w laptopie?
Możliwość komentowania Jak dbać o baterię w laptopie? została wyłączona

Jak dbać o baterię w laptopie?

Komputery

Bateria to klucz do mobilności i funkcjonalności laptopa. Niestety nieprawidłowe jej użytkowanie skraca żywotność, odbierając nam tym samym możliwość swobodnej pracy. W ekstremalnych przypadkach przestaje zupełnie działać, zmieniając laptop w sprzęt stacjonarny. Jak więc prawidłowo dbać o baterię, by wydłużyć jej żywotność i zwiększyć wydajność?

Nigdy nie rozładowuj baterii do końca

Konieczność rozładowywania baterii i tym samym ich formatowanie było zabiegiem stosowanym przy starych typach podzespołów. Obecnie produkowane baterie niekorzystnie znoszą całkowite ich rozładowywanie, co objawia się skróceniem żywotności. Kiedy więc należy podpinać ładowarkę? Minimalny stan to 30%, a najbardziej zalecany to 50%. Nie zaleca się również ciągłego ładowania laptopa. Stałe podpięcie do ładowarki wbrew pozorom nie chroni baterii przed rozładowywaniem. W tym wypadku mamy do czynienia ze spadkiem poziomu do 95% i ponownego szybkiego ładowania do poziomu 100%. Ogromna ilość mini cykli, w efekcie skraca żywotność baterii.

Zmniejsz zużycie energii laptopa

Zmiana ustawień poboru energii to zabieg polecany wszystkim mobilnym użytkownikom, którzy korzystają z laptopów kilkanaście godzin dziennie. Im mniej energii zużyje nasz sprzęt, tym samym wydłuża się wydajność baterii. Zaleca się więc wyłączenie zbędnych i nieużywanych programów, jak np. Bluetooth, wyłączenie podświetlenia klawiszy, tym bardziej, jeśli pracujemy w dzień i zmniejszenie jasności ekranu, przynajmniej o 2 wartości.  Na tym skorzysta nie tylko bateria, ale i nasze oczy. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób długo pracujących na laptopie np. w podróży jest skorzystanie z systemowego trybu oszczędzania energii.

praca przy laptopie

W przypadku problemów z laptopem warto zgłosić się do profesjonalistów, którzy szybko i skutecznie naprawią Twojego laptopa, komputer czy monitor.

Nie przegrzewaj laptopa

Długo utrzymująca się wysoka temperatura urządzenia i przegrzewanie podzespołów sprzyja skracaniu żywotności baterii. Dlatego zadbaj o odpowiedni poziom chłodzenia i czystość otworów wentylacyjnych. Nie stawiaj sprzętu na kocu, pościeli, czy innym miękkim podłożu. Jeśli chcesz pracować siedząc w łóżku, użyj specjalnej podstawki. Raz na jakiś czas, warto przeczyścić otwór wentylacyjny, używając do tego sprężonego powietrza. Zanim przystąpisz do czyszczenia, pamiętaj o wyłączeniu laptopa. Jeśli jesteś osobą, która korzysta tylko i wyłącznie z laptopa, daj mu odpocząć. Wyłączenie sprzętu przynajmniej na godzinę ostudzi podzespoły, w tym przeciążoną baterię.

Nie podłączaj zbędnych urządzeń zewnętrznych

Na co dzień, korzystaj tylko z tych urządzeń, których potrzebujesz np. myszki. Odepnij nieużywane dyski zewnętrze, wentylatory na usb, elektryczne kubki, czy lampki. Podpinaj je tylko wtedy, kiedy rzeczywiście chcesz z nich skorzystać. W innym razie niepotrzebnie rozładowują baterię laptopa.

 

laptop

Jeśli zdecydowałeś się odłączyć baterię, zadbaj o jej właściwe przechowywanie. Odpowiednie warunki to suche i niezbyt gorące miejsce. Pamiętaj, by przed wyjęciem baterii, naładować ją przynajmniej do poziomu 80%.

Podobne

Search

Back to Top