Dolny Śląsk – informacje

Dolny Śląsk jest częścią krainy historycznej Śląska i leży na terenie trzech województw – dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Nasi sąsiedzi to Niemcy i Czechy – państwa z którymi graniczy Dolny Śląsk oraz województwa lubuskie, wielkopolskie i opolskie. Stolicą i ośrodkiem administracyjnym Dolnego Śląska jest Wrocław, miasto liczące ponad 600 tys. mieszkańców.

Województwo dolnośląskie posiada na swoim terenie cztery większe miasta :

  • Wrocław,
  • Legnica,
  • Wałbrzych,
  • Jelenia Góra.

Stolicą regionu jest Wrocław, Dolny Śląsk pod względem terytorialnym podzielony jest na 169 gminy, 26 powiatów i 4 miasta na prawach powiatu.

Województwo dolnośląskie położone jest w dorzeczu Odry , najważniejsze rzeki to :

  1. Odra,
  2. Bóbr,
  3. Kaczawa,
  4. Bystrzyca,
  5. Nysa Kłodzka,
  6. Oława,
  7. Ślęza,
  8. Widawa.

Pod względem Rzeki znajdujące się na terenie Dolnego Śląska, niektóre będące źródłami wód mineralnych, inne mocno zanieczyszczone i tak tworzą piękne przełomy, liczne wodospady i wspaniałe krajobrazy które trzeba zobaczyć.

Zbiorniki zaporowe, które znajdują się na tutejszych terenach, są doskonałymi łowiskami wędkarskimi oraz ośrodkami sportów wodnych. Żwirownie i jeziora po wyrobiskowe – to doskonałe miejsca na letni wypoczynek .

Dolny Śląsk jest bogatym i zasobnym województwem w Polsce. Największym bogactwem są surowce mineralne tzw. kopaliny energetyczne, chemiczne, metaliczne i skalne.

Różnorodny przemysł:

– rozwinięte hutnictwo miedzi (KGHM Polska Miedź SA),

– przemysł maszyn (Wrocław, Świdnica),

– środków transportu.

Dolny Śląsk jest jednym z najsilniejszych w kraju centrów naukowo-kulturalnych.

Województwo dolnośląskie oferuje  znakomite możliwości kształcenia się na uniwersytetach, oraz w prywatnych szkołach średnich i wyższych.Działają tu liczne placówki Polskiej Akademii Nauk, branżowe instytuty badawcze.

Środowisko naukowe Dolnego Śląska o bogatych tradycjach oraz uznanych szeroko w świecie osiągnięciach stanowi podstawę do tworzenia nowych wykształconych kadr oraz wdrażania nowych technologii na potrzeby dynamicznego rozwoju regionu.

Zostaw Komentarz

Search

Back to Top