Filtr Adblue – cechy
Możliwość komentowania Filtr Adblue – cechy została wyłączona

Filtr Adblue – cechy

Aktualności

Filtry Adblue są jednym z najważniejszych elementów, które obecnie są montowane w samochodach oraz pojazdach z silnikiem zasilanym olejem napędowym. Adblue to wodny roztwór mocznika, który cechuje się wysokim poziomem czystości.

Jest on substancją tanią i wymagającą regularnej wymiany, w celu poprawnego funkcjonowania wielu układów w pojeździe. Warto znać cechy, które wyróżniają filtry typu Adblue dla nowej motoryzacji.

Czym jest filtr Adblue i gdzie się go stosuje?

Płyn zwany Adblue jest wodnym roztworem mocznika, który najczęściej jest wykorzystywany w najnowszych układach SCR, stosowanych w samochodach osobowych oraz większych pojazdach napędzanych silnikiem diesla. Krótko mówiąc, jest to substancja, która posiada właściwości oczyszczające dla spalin, wydobywających się z układów wydechowych pojazdów mechanicznych. Jest to bezbarwny oraz nietoksyczny dla środowiska płyn. Mocznik jest substancją, która jest pozyskiwana w przemyśle chemicznym, podczas reakcji amoniaku z dwutlenkiem węgla i tlenkami azotu. Efektem tego procesu jest przemiana szkodliwych związków w parę wodną oraz lotny azot.

Warto także wiedzieć, że mocznik po całym procesie przetwórczym ma postać białych granulek. Jest on krystalizowany przy -11 stopniach Celsjusza.

Filtry Adblue stosowane są najczęściej w przemyśle motoryzacyjnym oraz rolniczym, jako dodatek do nawozów. W przypadku samochodów, w wyniku chęci ograniczenia emisji spalin rozpoczęto wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań takich jak np. układy selektywnej redukcji katalitycznej SCR, która ma na celu zredukowanie emisji wysoce szkodliwych tlenków azotu. Konieczne dla poprawnego działania tego typu układu jest zastosowanie płynu eksploatacyjnego, zwanego Adblue – czyli specjalnego dodatku do paliwa napędowego. Warto wiedzieć, że układy oczyszczania spalin nie mogą działać poprawnie bez uzupełnienia i utrzymania odpowiedniego poziomu tego typu płynu.

Należy jednak pamiętać, że Adblue jest bardzo mocno korozyjny i nie wolno doprowadzać do jego kontaktu z metalowymi elementami pojazdu. Jest to także płyn, który nie wykazuje właściwości odpornych na mróz, ponieważ krystalizuje się on w temperaturze już od -11 stopni Celsjusza. Z kolei jednak w bardzo wysokich temperaturach, ulega on rozkładowi i traci swoje właściwości.

Filtry Adblue, a koszty eksploatacji samochodu?

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż samochody wyposażone w filtry Adblue oraz rozwiązania oparte na tej substancji są połączone z wyższymi kosztami eksploatacji na co dzień. Wynika to głównie z przymusu uzupełniania płynu czyszczącego oraz zwiększających się kosztów ewentualnych napraw pojazdu.

Najtańszą opcją jest jednak tradycyjne zatankowanie Adblue, bezpośrednio z dystrybutora. W awaryjnych sytuacjach warto jednak mieć w zanadrzu zapas tego typu płynu.

Ceny rynkowe płynu Adblue wahają się nawet od 2 do 10-ciu złotych za jeden litr płynu. Najdroższa jest jednak dolewka lub wymiana substancji w Autoryzowanych Serwisach Samochodowych, ponieważ ceny w tych miejscach mogą być nawet 2, a nawet 3-krotnie wyższe. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Adblue stało się obecnie kolejną substancją eksploatacyjną dla nowoczesnych samochodów.

Jeżeli chodzi o spalanie czynnika Adblue, wynosi ono około od 1 do 1,5 litra na tysiąc kilometrów. Oznacza to, że przejechanie większej ilości dróg, będzie wiązało się ze znacznie większymi kosztami eksploatacji samochodu. Należy także pamiętać, że w zależności od pojemności zbiornika, należy go uzupełniać od 5 do 10 tysięcy kilometrów. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż pojazdy wyposażone w tego typu rozwiązania są znacznie droższe nie tylko w eksploatacji, ale także ewentualnych napraw.

Gdzie kupić Adblue?

Tego typu substancję można zakupić w gotowych opakowaniach, które występują w różnych pojemnościach, w zależności od zapotrzebowania klienta. Można je kupić najczęściej na stacjach paliw, sklepach motoryzacyjnych oraz hipermarketach, które posiadają dział związany z motoryzacją. Wiele stacji oferuje także możliwość tankowania płynu Adblue na takiej samej zasadzie jak paliwo napędowe, co znacznie ułatwia klientom uzupełnianie tej substancji. Warto pamiętać, aby regularnie dbać o dolewanie tego płynu oraz nie zaniedbywać żadnych sygnałów samochodu o ewentualnym jego braku bądź uszkodzeniu układu, ponieważ może to doprowadzić nawet do unieruchomienia samochodu.

Podobne

Search

Back to Top