Czym jest koło zapachów i do czego służy?
Możliwość komentowania Czym jest koło zapachów i do czego służy? została wyłączona

Czym jest koło zapachów i do czego służy?

Aktualności

Świat zapachów, jak się okazuje, sprawia trudność nie tylko osobom niezbyt zaznajomionym z tematem.

Nawet ludzie zawodowo zajmujący się tworzeniem zapachów, określani czasem mianem “nosów” nierzadko mają z nim kłopot. Aby rozwiązać choćby część z nich, opracowano koło zapachów. Czym ono jest? Czemu służy? Kiedy zaczęły się prace nad kołem zapachów?

Czym jest koło zapachów?

Jest to narzędzie pozwalające przyporządkować poszczególne zapachy do tzw. rodzin. Pozwala to na szybkie ocenienie, jaki zapach będzie odpowiadał Twoim upodobaniom, jakie są do niego zapachy pokrewne i z jakimi innymi może się on dobrze komponować.

Często wyróżniamy podział zapachów na kwiatowe, orientalne, drzewne i tzw. świeże. Taki podział zaproponował m.in. Michael Edwards w 1983 roku. Czy to oznacza, że istnieje jedno, uniwersalne koło zapachów?

Kiedy powstało koło zapachów?

Odpowiadając na pytanie – istnieją tysiące kół zapachów. Podziały na rodziny i podtypy ulegają zmianie na przestrzeni stuleci, czy też nawet kilku lat i są w dużej mierze uzależnione od tego, kto dokonywaniem takiego podziału się zajmuje.

Starożytne początki koła

Jednej z pierwszych prób stworzenia podstaw koła zapachowego podjął się Arystoteles, dzieląc zapachy na 6 grup, obejmujących zapachy kwaśne, słodkie, ostre, tłuste, gorzkie i cuchnące. Podział ten, po niewielkich modyfikacjach, stosowany jest często do dziś.

Jak koło rozwinęło się na przestrzeni wieków?

W XVIII wieku Karol Linneusz wyróżnił 7 kategorii, w których umieścił zapachy aromatyczne, wonne, ambrozyjne, odpychające, mdlące, cebulowo-czosnkowe i cuchnące. Jest to jednak mało precyzyjny podział, jako że słów “wonny” i “aromatyczny” czy też “cuchnący” i “odpychający” używamy właściwie jako synonimów.

Czasy nowoczesne – rozszerzone kategorie zapachowe

XIX wiek i czasy współczesne przynoszą nieco bardziej precyzyjne kryteria systematyzujące podział zapachów. Zaczęliśmy wyróżniać m.in. wonie kwiatowe, owocowe, przypalone, miętowe, metaliczne, skórzane i wiele innych.

Jak duże znaczenie mają dla nas zapachy?

Znane porzekadło głosi, że jesteś tym, co jesz. Ma to wiele wspólnego z tematyką zapachów, dlatego że spożywane przez Ciebie produkty mają ogromny wpływ na zapach Twojej skóry. Woń, jaką od Ciebie czuć, przekłada się w dużej mierze na Twoje kontakty z innymi – to między innymi po niej osoby w otoczeniu decydują, czy chcą nawiązać z Tobą bliższą znajomość. Umiejętne posługiwanie się zapachami pomaga zatem nie tylko w zrelaksowaniu się i budowaniu nastroju, lecz też ma ogromne znaczenie dla międzyludzkich relacji.

Współczesne produkty zapachowe – gdzie ich szukać?

Obecnie można nawet posunąć się do stwierdzenia, że niemal każda firma zajmująca się produkcją wyrobów o charakterystycznej woni (aromatów spożywczych, perfum, świec, odświeżaczy, wina, piwa, kawy itd.), ma zupełnie odrębne, stworzone na własne potrzeby koło zapachowe.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, gdzie najlepiej szukać idealnych perfum, ani o to, jakie wino pod względem kompozycji aromatycznej będzie tym najlepszym.

koło zapachowe

Na co zwrócić uwagę podczas dobierania zapachu?

Podarowanie drugiej osobie produktu zapachowego można potraktować bardzo osobiście. Jak już wspomnieliśmy, zapach odgrywa odczuwalną rolę w budowaniu więzi międzyludzkich, zatem staraj się zwracać uwagę nie tylko na to, jaki zapach świecy wybierasz, lecz też na to, komu ją ofiarowujesz. Niektóre zapachy budzą silne skojarzenia z określonymi sytuacjami, definiującymi rodzaj relacji.

Świeca z niespodzianką – dlaczego jest tak wyjątkowa?

Jeśli znasz osobę, która uwielbia piękne zapachy i miłe dla oka drobiazgi, być może właśnie udało Ci się znaleźć idealny pomysł na prezent. Świece z niespodzianką to wyjątkowo oryginalne wyroby, skrywające w sobie m.in. przepiękną biżuterię w stylu boho, moon light, czy też przywodzącą na myśl wakacyjne szaleństwa.

Do tego nie można odmówić jej niezwykle działającego na zmysły zapachu. Bogaty wybór obejmuje m.in. słodki cynamon, świeżą woń zielonych liści, czy też świecę zapachową jagodową, dzięki której odprężysz się, umilisz nastrój podczas wieczoru we dwoje lub innej, wyjątkowej okazji.

Podobne

Search

Back to Top